RELACJA Z KONFERENCJI
Myths, Memories and Economies: Post-Socialist Transformations in Comparison


-

Warszawa

W dniach 28-30 października 2019 w Warszawie odbyła się 9. międzynarodowa konferencja z cyklu „Genealogie Pamięci” zatytułowana “Myths, Memories and Economies: Post-Socialist Transformations in Comparison”.

30 lat po przełomie rozpoczętym w 1989 roku kilkudziesięciu badaczy z Polski i zagranicy dyskutowało o znaczeniu zjawisk transformacji dla tożsamości i pamięci w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Autorkami koncepcji tegoroczne edycji były Veronika Pehe (Instytut Historii Współczesnej, Czeska Akademia Nauk) oraz Joanna Wawrzyniak (Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski). Wykłady wiodące (key-note) wygłosili Johanna Bockman (Uniwersytet George’a Masona), Thomas Lindenberger (Instytut Badań nad Totalitaryzmem im. Hanny Arendt), Adam Mrozowicki (Uniwersytet Wrocławski) i Martin Schulze Wessel (Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium). Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. różne przedstawienia lat 90. w filmie i na Instagramie, oceny moralne transformacji ekonomicznych, spojrzenie na zmiany po 1989 roku z perspektywy biografii przedstawicieli różnych środowisk, a także współczesne echa ówczesnych przemian.

Wydarzenie, zostało zorganizowane przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność przy współpracy z Uniwersytetem Ludwiga i Maksymiliana oraz partnerami: Instytutem Historii Współczesnej, Czeskiej Akademii Nauk; Instytutem Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego; Uniwersytetem w Exeter; Leverhulme Trust; Instytutem Federalnym ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowo-Wschodniej (BKGE)

Wydarzenie zrealizowane w ramach międzynarodowego cyklu konferencji „1989. Changes and Challenges”.

Więcej informacji: www.enrs.eu

Nagrania z konferencji: https://www.youtube.com/playlist?list=PL3mposj9_bGuExWn5-X5Q3PR-ZEAE09gS