RELACJA Z KONFERENCJI
"VegeDay 2" w Krakowie!


-

Kraków

28 września 2019 roku w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym UJ CM w Krakowie odbyła się konferencja “VegeDay 2”. Wydarzenie, którego inicjatorem było Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji UJ CM, spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników i pozwoliło na zdobycie niezbędnej wiedzy na temat diet roślinnych.

Wegetarianizm, weganizm czy fleksitarianizm to style żywienia, które stają się coraz popularniejsze wśród społeczeństwa. Tym samym wzrasta ilość pytań i wątpliwości dotyczących ich stosowania zarówno wśród osób eliminujących z diety mięso i produkty odzwierzęce, jak i tych pośrednio związanych z tą tematyką. Tegoroczna edycja “VegeDay” stała się możliwością na zdobycie merytorycznej, przystępnie przedstawionej wiedzy, popartej odpowiednimi dowodami naukowymi.

Pierwszą prezentację wygłosił dr hab. n. farm. Paweł Paśko z Wydziału Farmaceutycznego CM UJ w Krakowie. Poruszył kwestię interakcji błonnika (jego zawartość w dietach wegetariańskich jest większa niż w tradycyjnych) z lekami - na czym ona polega, w jakich jednostkach chorobowych może to zaburzać proces leczenia, a w jakich wspomóc.

Następnie Justyna Świetlicka (dietetyk, autorka bloga www.owsiana.pl) wykonała przekrój przez niezbędne informacje dotyczące diety roślinnej - wspomniała między innymi o suplementacji witaminy B12 czy konieczności odpowiedniego łączenia białek roślinnych. Prosto sformułowane wnioski i rady pozwoliły na ich łatwe zapamiętanie, co z pewnością przełoży się na  późniejsze wykorzystanie w życiu codziennym.

Z kolei mgr Iwona Kibil, (dietetyk, akutorka bloga wegecentrum.pl i vegetitian.com/blog oraz książek), skupiła swoją uwagę na zastosowaniu diety roślinnej w różnych schorzeniach. Opowiedziała, jakie może nieść to ze sobą plusy i minusy, w chorobie Hashimoto, insulinooporności, cukrzycy czy miażdżycy. Dzięki temu pokazała, jak istotne może być właściwe żywienie przy leczeniu jednostek chorobowych.

“VegeDay 2” zgromadziło wielu chętnych, co pozwala wysnuć wniosek, że konferencje takie jak ta są potrzebne i ważne. Cytując słowa jednego z prelegentów - Justyny Świetlickiej: “Nie ma jednej słusznej diety. Każda dieta może być dla nas szkodliwa, jeśli jest źle skomponowana”. Podstawa to odpowiednia wiedza i rozwaga, tak aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.