RELACJA Z KONFERENCJI
II Interdyscyplinarna Akademicka Konferencja Ochrony Środowiska II IAKOŚ


-

Gdańsk

W dniach 17-20 marca 2017 w budynku Centrum Nanotechnologii A odbyła się II edycja Interdyscyplinarnej Akademickiej Konferencji Ochrony Środowiska, czyli IAKOŚ. Współpraca czterech kół różnych wydziałów naszej Alma Mater wydała niezwykle udane owoce.

W tym roku w konferencji wzięło udział ponad 120 osób z uczelni z całej Polski, prezentując 72 postery oraz 48 wystąpień ustnych. To niemal dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. - "Bardzo się cieszymy z rosnącego zainteresowania naszą konferencją. Z roku na rok się rozrasta, wracają do nas uczestnicy z poprzedniej edycji, ale pojawiają się także nowe twarze. To dla nas wielka nagroda i znak, że nasz wysiłek zostaje doceniony" - mówi Martyna Lubinska, jedna z głównych organizatorek konferencji.

Przy organizacji konferencji zostały połączone siły trzech wydziałów PG: Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Chemicznego. W stworzenie interdyscyplinarnego przedsięwzięcia zaangażowały się aż cztery organizacje studenckie: Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej, Koło Naukowe Inżynierii i Gospodarki Wodnej „Konfuzor”, Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej "Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska" oraz Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej. IAKOŚ została także objęta patronatem honorowym m. in. Rektora Politechniki Gdańskiej, Prezydenta Miasta Gdańska, Dziekanów trzech zaangażowanych wydziałów. Podziękowania za patronat należą się także Samorządowi Studentów Politechniki Gdańskiej, Parlamentowi Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Uczelnianej Radzie Doktorantów oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenie uświetniły gościnne wykłady prowadzone przez przedstawicieli firm sponsorskich oraz przez pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. Dzięki wsparciu sponsorów przewidziane zostały nagrody dla twórców najlepszych plakatów oraz wystąpień. Jedną z nagród specjalnych była możliwość odbycia stażu w firmie Green Water Solutions. - "Ta konferencja to spełnienie marzeń. Ogromnie cieszę się z tak wielkiego zainteresowania i wymiany różnych poglądów. Celem IAKOŚ jest właśnie dyskusja w przyjaznej, ale naukowej atmosferze." - mówi organizatorka, Anna Kuczyńska-Łażewska. - "Zaprosiliśmy przedstawicieli zarówno nauki, jak  i przemysłu, starając się, aby każdy mógł znaleźć temat, który go zainteresuje".

Nad jakością wystąpień oraz poziomem merytorycznym całej Konferencji czuwał Komitet Naukowy, w skład którego wchodzili pracownicy naukowi reprezentujący trzy różne wydziały Politechniki Gdańskiej, Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przedstawiciele przemysłu. - "Ogromne wrażenie zrobiła na mnie profesjonalna organizacja konferencji oraz poziom prezentowanych referatów i posterów Jestem niezmiernie dumna ze studentów oraz doktorantów naszej uczelni, którzy z takim zaangażowaniem pracowali nad tym przedsięwzięciem: podjęli wyzwanie z ubiegłego roku i stanęli na wysokości zadania, sprawiając, że tegoroczna edycja była jeszcze lepsza"- dodaje dr Katarzyna Jankowska, członek Komitetu Naukowego oraz opiekun Koła "Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska".

Uczestnicy podkreślali natomiast przede wszystkim miłą atmosferę panującą podczas konferencji oraz ogromne zaangażowanie organizatorów. "Serdecznie dziękuję za możliwość udziału w Konferencji. Gratuluję organizatorom podjęcia tej inicjatywy. Moim zdaniem wydarzenie będzie cieszyło się coraz większym zainteresowaniem.", "Widać, ze włożyliście dużo pracy, wszystko było dopięte na ostatni guzik, a przy okazji miła, luźna atmosfera.", "Naprawdę bardzo mi sie podobało, super organizacja. Cieszę się, że mogłam wziąć udział", "Najlepsza konferencja studencka, na jakiej byłam" - to tylko niektóre wypowiedzi uczestników tegorocznej edycji IAKOŚ.

- "Te pozytywne opinie to dla nas oczywiście niesamowite wyróżnienie - mówią zgodnie organizatorzy. - Staraliśmy się jak najbardziej urozmaicić konferencję i chyba nam się to udało. Imprezy integracyjne w kręgielni i dwóch klubach studenckich wywołały spore zainteresowanie wśród naszych gości. I dobrze, bo to dla nich to wszystko zorganizowaliśmy"

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom - bez nich to wydarzenie nie mogłoby się odbyć! Dziękujemy także sponsorom i komitetowi naukowemu za poświęcony czas i wiarę w nasze możliwości. Laureatom życzymy wielu sukcesów w nadchodzącym życiu naukowym i mamy nadzieję, że zobaczymy się znów za rok!

Lista nagród:
I miejsce za plakat naukowy dla Natalii Dąbkowskiej;
II miejsce za plakat naukowy dla Mateusza Sapiei;
III miejsce za plakat naukowy dla Pauliny Kobylis;

I miejsce za komunikat ustny dla Macieja Murawskiego;
II miejsce za komunikat ustny dla Małgorzaty Skibińskiej;
III miejsce za komunikat ustny dla Patryka Kaszy

oraz laureat nagrody specjalnej ufundowanej przez firmę kamush.com, Artur Eichmann.

Więcej informacji oraz fotorelację z konferencji oraz imprez towarzyszących będzie można znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/iakos2017 oraz stronie internetowej konferencji: http://chem.pg.gda.pl/nkch/iakos2017. Ponadto Telewizja Polska z oddziałem w Gdańsku wyemitowała materiał dotyczący konferencji, który obejrzeć można pod adresem: http://gdansk.tvp.pl/29560412/19032017-1830 (około 6:40 minuty).