RELACJA Z KONFERENCJI
Finansjalizacja - nowe tendencje i kierunki rozwoju


-

Rzeszów

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, w dniach 9 - 10 czerwca 2017 odbyła się Druga Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Finansjalizacja – nowe tendencje i kierunki rozwoju“.  Organizatorem konferencji była Katedra Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z Katedrą Bankowości, Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Komitet Programowy konferencji:

 

Ø  prof. dr hab. Krzysztof Opolski, Uniwersytet Warszawski – Przewodniczący Komitetu Programowego

Ø  prof. Paul H. Dembiński, Universite de Fribourg; Observatoire de la Finance, Geneve, Szwajcaria

Ø  prof. dr hab. Leszek Dziawgo, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ø  prof. Gary Dymski, University of Leeds, Wielka Brytania; University of California, Stany Zjednoczone

Ø  prof. dr. Trevor Evans, Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin, Niemcy

Ø  prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Ø  prof. dr hab. Alfred Janc, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Ø  dr hab. Bartłomiej Kamiński, prof. WSIiZ,  Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie; University of Maryland, Stany Zjednoczone

Ø  prof. Noemi Levy, National Autonomous University of Mexico, Meksyk

Ø  prof. dr hab. Monika Marcinkowska, Uniwersytet Łódzki

Ø  dr Wojciech Misiąg, prof. WSIiZ, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Ø  prof. Anastasia Nesvetailova, City Political Economy Research Centre, Wielka Brytania

Ø  prof. dr hab. Stanisław Owsiak, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Ø  Krzysztof Pietraszkiewicz, Związek Banków Polskich

Ø  prof. Malcolm Sawyer, University of Leeds, Wielka Brytania

Ø  prof. dr hab. Jan Szambelańczyk, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Ø  prof. dr hab. Andrzej Szopa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Ø  prof. Jan Toporowski, SOAS University of London, Wielka Brytania; University of Bergamo, Włochy

Ø  prof. Alessandro Vercelli, University of Siena, Włochy

Ø  prof. João Paulo Vieito, Polytechnic Institute of Viana do Castelo, Portugalia

 

Dwudniową konferencję w kampusie WSIiZ w Kielnarowej otworzyła Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, która następnie wręczyła medal "Bene Meritus de Academia" prof. Janowi Toporowskiemu.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Charles Whalen, wybitny autorytet z Uniwersytetu w Buffalo w Stanach Zjednoczonych. W dalszej części wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatów wygłoszonych przez największych specjalistów z całego świata i wdać się z nimi w dyskusję. W sesji plenarnej miało miejsce 12 wystąpień. Pierwszą część sesji plenarnej poprowadził dr hab. Bartłomiej Kamiński, prof. WSIiZ (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, University of Maryland), a drugą prof. dr hab. Jan Szambelańczyk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).

Osoby, które wygłosiły prelekcje w sesji plenarnej to: prof. Paul H. Dembiński (Universite de Fribourg, Observatoire de la Finance), prof. dr Trevor Evans (Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin), dr Wojciech Misiąg, prof. WSIiZ (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie), prof. Noemi Levy (National Autonomous University of Mexico), prof. dr hab. Monika Marcinkowska (Uniwersytet Łódzki), prof. Anastasia Nesvetailova (City Political Economy Research Centre, University of London), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich), prof. dr hab. Marek Ratajczak (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. Malcolm Sawyer (University of Leeds), prof. Jan Toporowski (SAOS, University of London), prof. Alessandro Vercelli (University of Siena).

Drugiego dnia wydarzenia w budynku głównym WSIiZ odbyło się 6 sesji równoległych (2 prowadzone w j. angielskim i 4 prowadzone w j. polskim). Prowadzący sesje równoległe: prof. dr hab. Stanisław Kasiewicz (ALTERUM Ośrodek Badań i Analiz Systemu Finansowego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), prof. dr hab. Monika Marcinkowska (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Krzysztof Opolski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Anna Iwańczuk-Kaliska (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), dr inż. Izabela Cichocka (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie), dr Agata Gemzik-Salwach (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie).

 

 

Skąd taki temat?

 

Dlaczego temat finansjalizacji jest tak ważny? Dlaczego organizatorzy wybrali taki temat dla kolejnej już konferencji? Dr Agata Gemzik-Salwach,  przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, prodziekan ds. kierunków Ekonomia, Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie oraz  Kierownik Katedry Finansów wyjaśnia:

„Finansjalizacja stała się faktem. W ostatnich czasach rynki finansowe bardzo się rozrastają, instrumenty finansowe notują coraz większe obroty i to wszystko przekłada się na codziennie życie; nie tylko na gospodarkę, ale też na społeczeństwo, na gospodarstwa domowe. Ten proces finansjalizacji jest bardzo widoczny w bogatych krajach Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, a kraje Europy Środkowej są następne w kolejce. Dlatego pomyśleliśmy, że dobrze byłoby przenieść doświadczenia innych  krajów na nas, skorzystać z nich”.

Prof. dr hab. Krzysztof Opolski dodaje:

„Temat ten jest bardzo ważny zarówno w Polsce jak i na świecie. Problem ten jest istotny, bo finansjalizacja oznacza udział instytucji finansowych w życiu gospodarczym, ale dziś też coraz częściej w życiu społecznym. Zagadnienie to budzi coraz więcej pytań, jak np. czy finansjalizacja jest rzeczywiście dobrem, czy przyczynia się do rozwoju, wzrostu gospodarczego, na ile niesie to za sobą skutki społeczne, skutki negatywne – jak łatwość dostępu do pieniądza, ilość ludzi zarabiających poprzez inwestowanie na giełdzie”.

 

Czym jest finansjalizacja?

 

„To nie jest tylko rozwój sektora finansowego, to przechodzenie refleksów i mentalności, schematów zachowania, które zostały wypracowane w paradygmacie ‘risk and return’ do innych sfer nie tylko życia gospodarczego, ale życia społecznego. Finansjalizaja dziś to nie jest tylko rzecz finansowa, to jest coś o wiele szerszego. To się przybliża do jakiejś zmiany kulturowej. Oczywiście zaczęło się od finansów, w latach osiemdziesiątych, ale to przeszło w inne części życia społecznego i w kwestiach finansowych się już wypaliło, ale w innych częściach życia publicznego dalej funkcjonuje”. – tłumaczy prof. Paul H. Dembinski z Uniwersytetu we Fribourg.

 

Po co taka konferencja?

 

„Ta konferencja jest potrzebna, żeby ludzie poznawali swoje prace, działania, badania. Jest dużo rzeczy, których ja się osobiście nauczę jutro, bo w Polsce dzieje się dużo rzeczy, z którymi ja nie mam kontaktu; każda taka konferencja pozwala na wymianę myśli i poglądów i pozwala zauważyć, że wiele osób mówi o tym samym, tylko używa do tego innych słów. Gdyby każdy był sam to sam kopałby tą swoją krecią norę, a przy okazji konferencji, to tak jak krety wychodzą, chociaż są ślepe, ale czasami wychodzą na powierzchnię, tak my wychodzimy i dzielimy się swoimi poglądami i przemyśleniami” – prof. Paul H. Dembinski.

 

„To jest bardzo niepowtarzalne wydarzenie. Jest tutaj kilku naukowców, których pracę śledzę, ale których nigdy nie spotkałam i jest to fantastyczna okazja, żeby ich w końcu poznać. Wielkie dzięki dla organizatorów za zaproszenie nas tutaj. To jest piękne miejsce, mamy piękny dzień i kto wie co wyniknie z dzisiejszych rozważań – może nowa wizja, nowa myśl, publikacje, badania, projekty…”prof. Anastasia Nesvetailowa z City University of London.

 

Kolejna konferencja traktująca o finansjalizacji planowana jest na wiosnę 2019.

Wszystkim prelegentom i pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy.

dr Agata Gemzik-Salwach (Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego)

 

Sponsorzy:

DAKAR TOYOTA

MARMA POLSKIE FOLIE

MILLENIUM HALL

Hilton Garden Inn Rzeszów

FARMONA

 

Patronat honorowy:

Narodowy Bank Polski

Ministerstwo Finansów

Związek Banków Polskich

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Prezydent Miasta Rzeszowa

 

Patronat medialny:

Rzeczpospolita

TVP3 Rzeszów

e-Finanse

 

 

Zapraszamy do odwiedzania strony konferencji, zapoznania się z prezentacjami referatów z sesji plenarnej, streszczeniami nadesłanych artykułów oraz fotorelacją: http://finansjalizacja.wsiz.pl