RELACJA Z KONFERENCJI
„RODZINA – AUTORYTET W WYCHOWANIU” Transgraniczne poszukiwania


-

Soleczniki Litwa

5 października 2017r. w Gimnazjum Jana Śnikadeckiego w Solecznikach na Litwie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pt. „RODZINA – AUTORYTET W WYCHOWANIU”. Transgraniczne poszukiwania. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Mer Rejonu Solecznickiego – Zdzisław Palewicz oraz Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński. W konferencji udział wzięli naukowcy z wielu polskich ośrodków naukowych, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Polonijnej w Częstochowie, Uniwersytetu Zielonogórskiego,Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego,  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zagraniczne ośrodki naukowe reprezentowali prelegenci z: Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bysticy na Słowacji, Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie (Litwa),Uniwersytet Trenczyński Alexandra Dubčeka na Słowacji oraz Muzeum Anny Krepsztul w Taboryszkach (Litwa)/

            Na początku  konferencji  odczytano list od Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marii Koc, a  gości przywitał  Mer Rejonu Solecznikowskiego Zdzisław Palewicz oraz Dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie, Ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski.

Dyskusje nad autorytetem w rodzinie odbywały się na wielu płaszczyznach i obszarach, obejmujących m.in. poszukiwania autorytetu w rodzinie, instytucjonalne i środowiskowe (nie)budowanie autorytetu wśród dzieci i młodzieży, instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy pomocy i wsparcia rodziny w wychowaniu dziecka i budowaniu autorytetu w rodzinie.

Pierwszej sesji obrad plenarnych przewodniczyły prof. UZ dr hab. Lidia Kataryńczuk-Mania z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz prof. UKSW dr hab. Małgorzata Przybysz-Zaremba z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obrady plenarne zainaugurował wykład Rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie Ks. prof. dr hab. Władysława Majkowskiego na temat Współpracy rodziców i szkoły w wychowaniu dziecka. Ks. Rektor podkreślił ważność współpracy obu instytucji, które mają znaczący wpływ na kształtowanie i budowanie autorytetu u dzieci. Szczególne wrażenie na uczestnikach konferencji wywarł odczyt  Dziekana Wydziału Studiów nad Rodziną Ks. prof. dr hab. Mieczysława Ozorowskiego, który jako wzór autorytetu ojca przybliżał sylwetkę Świętego Józefa w chrześcijańskiej rodzinie, wskazując jednocześnie na jego ważną rolę w wychowaniu. W budowaniu autorytetu ojca, w życiu św. Józefa, Ks. M. Ozorowski wskazał na kilka ważnych etapów, takich jak: zbudowanie silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem, czy stwarzanie poczucia bezpieczeństwa dziecku.

Obrady plenarne części pierwszej, zakończono wystąpieniem prof. UKSW dr hab. Małgorzaty Przybysz-Zaremby z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na przykładzie Polski, odniosła się do pomocy i wsparcia rodziny z problemem alkoholowym, wskazując, że pomoc ta wymaga holistycznych działań, które dotyczyć powinny zarówno poszczególnych członków rodziny, jak i całego jej systemu.

Części drugiej sesji plenarnej przewodniczyły prof. UZ dr hab. Ewa Pasterniak-Kobyłecka oraz prof. UZ dr hab. Zdzisława Janiszewska-Nieścioruk reprezentujące Uniwersytet Zielonogórski. Prof. UZ dr hab. Lidia Kataryńczuk-Mania z Uniwersytetu Zielonogórskiego, podkreśliła ważną rolę rodziny w kultywowaniu tradycji, szczególnie związanych z obrządkiem świąt Bożego Narodzenia. Z kolei prof. UZ dr hab. Ewa Pasterniak-Kobyłecka, odniosła się do badań dotyczących Członków rodziny na tle wzorców osobowych młodzieży z wybranych krajów europejskich, wskazując, że młodzi ludzie często odwołują się do autorytetu osób im najbliższych.. t prof. UMB dr hab. Peter Jusko oraz dr Peter Papšo z Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystricy na Słowacji wskazali na ważność rodziny w życiu młodego człowieka i zaburzenia w ich funkcjonowaniu w przypadku „nieobecności” rodziny w procesie wychowania.

 Po przerwie obiadowej rozpoczęto obrady w trzech sekcjach. Sekcji pierwszej zatytułowanej Poszukiwania autorytetu w rodzinie, przewodniczyły dr Anna Pierzchała z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz dr Ewa Barnaś-Baran z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Sekcji drugiej zatytułowanej Instytucjonalne i środowiskowe (nie)budowanie autorytetu wśród dzieci i młodzieży, przewodniczyły: dr Ewa M. Pomirska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Elżbieta Dolata z Uniwersytetu Rzeszowskiego a sekcji trzeciej zatytułowanej Instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy pomocy i wsparcia rodziny w wychowaniu dziecka. W kierunku budowania autorytetu w rodzinie, przewodniczyły: dr Magdalena Lubińska-Bogackaoraz dr Jolanta Urbanek reprezentujące Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ogółem w trzech sekcjach przedstawiono 33 referaty.

Zakończenia i podsumowania konferencji dokonała prof. UKSW dr hab. Małgorzata Przybysz-Zaremba, podkreślając, że „autorytet w wychowaniu dzieci i młodzieży nie powstaje z dnia na dzień, ale kształtuje się latami, a głównym jego fundamentem jest rodzina”. Pani prof. podziękowała wszystkim uczestnikom konferencji i jej współorganizatorom za chęć włączenia się w głos dyskursu, którego przesłanie miało wymiar niezwykle ważny, ponieważ głównymi odbiorcami konferencji byli dyrektorzy i nauczyciele polskich szkół na Litwie, borykający się z wieloma  ograniczeniami, jednym z których jest m.in. utrudniony dostęp do osiągnięć współczesnej nauki polskiej. Wystąpienia polskich i zagranicznych naukowców, chociaż w pewnym stopniu uzupełniły i wzbogaciły w tym obszarze, wiedzę nauczycieli pracujących w polskich szkołach na Litwie.

Konferencji towarzyszyły wydarzenia towarzyszące: spotkanie z autorytetem w dziedzinie sportu, mistrzem olimpijskim z Montrealu Jerzym Rybickim oraz koncert Joanny Dove i Krzysztofa Zawistowskiego. Zdaniem obecnego na konferencji, Polaka roku 2016 na Litwie, ks. Józefa Aszkiełowicza, konferencja prócz wymiernego efektu naukowego miała wielkie znaczenie patriotyczne, poprzez uczestnictwo polskich autorytetów naukowych, wzmacniała   związki  emocjonalne Polaków z Ojczyzną.

6 października 2017, uczestnicy konferencji zwiedzili Wilno a 7 października Kowno.