RELACJA Z KONFERENCJI
Konferencja Międzynarodowa “One Belt, One Road - nowe perspektywy współpracy państw Nowego Jedwabnego Szlaku”


-

Toruń

W dniu 1 grudnia 2017 r. w Kolegium Jagiellońskim odbyła się interdyscyplinarna Międzynarodowa Konferencja Naukowa „One Belt, One Road – New Perspectives of Cooperation between New Silk Road States“ z udziałem uczonych z Chin, Czech, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Polski. Konferencję swoją obecnością zaszyciła Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku pani Zhao Xiuzhen, która powitała uczestników i pogratulowała organizatorom doboru tematu konferencji.

Konferencję zainaugurowało wystąpienie prof. Grzegorza Górskiego z Kolegium Jagiellońskiego, który przedstawił w perspektywie historycznej dzieje wymiany handlowej pomiędzy Wschodem a Zachodem, w tym pomiędzy Chinami a m.in. państwami Europy Środkowej i Wschodniej, jak również dokonał uporządkowania terminologii dotyczącej tematyki konferencji.

Następnie, o. dr Jan Konior SI z Akademii Ignatianum w Krakowie zaprezentował najważniejsze elementy składające się na fenomen kultury chińskiej. Poruszone zostały m.in. rozbieżności pomiędzy filozofią konfucjańską a zarówno współczesną kulturą chińską po rewolucji kulturalnej, jak również kulturą Zachodu. Postawione zostały pytania o to, jak kultura i filozofia chińska mogą dzisiaj ubogacić kulturę Zachodu.

Prof. Li Xiangkun, z będącego współorganizatorem Konferencji Uniwersytetu Hubei w Wuhanie, w swojej prezentacji poruszył aspekt wymiany kulturowej, która miała miejsce przy okazji funkcjonowania Jedwabnego Szlaku, jako platformy konwergencji etnicznej i religijnej. Prof. Li dokonał dogłębnej analizy symbolicznego znaczenia całego projektu, ale także poszczególnych jego komponentów, tak w odniesieniu historycznym, jak również współczesnym. Prezentacja pana profesora nie pozostawiła wątpliwości, że tworzenie powiązań międzykulturowych pomiędzy partnerami projektu Nowego Jedwabnego Szlaku stanowi podstawę jego powodzenia

Prof. Arkadij Sukhorukov z Państwowego Instytutu Technicznego Ukrainy w Kijowie omówił tematykę Nowego Jedwabnego Szlaku jako współczesnego międzynarodowego projektu komunikacyjnego, w szczególności z perspektywy ukraińskiej. Z jednej strony wskazane zostały olbrzymie możliwości i strategiczne położenie Ukrainy, a z drugiej strony liczne problemy, które mogą utrudnić bądź nawet uniemożliwić temu państwu uczestnictwo i osiąganie korzyści gospodarczych z projektu. Profesor Sukhorukov przeanalizował także rozwiązania alternatywne, które Ukraina zmuszona była zastosować wobec ograniczenia możliwości tranzytu towarów ukraińskich przez Rosję.

Pani mgr Magdalena Pszczółka ze Szkoły Prawa Chińskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego omówiła bardzo praktyczny aspekt kultury prawnej jako czynnika determinującego relacje biznesowe z partnerami chińskimi. Nie tylko bowiem prawo zapisane w księgach stanowi o specyfice tych relacji, ale przede wszystkim tradycje i zwyczaje, m.in te zapisane w naukach Konfucjusza.

Panie Sara Tomaszewska i Paula Tomaszewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dokonały studenckiego spojrzenia na projekt Nowego Jedwabnego Szlaku jako drogi do zmiany globalnego porządu ekonomicznego przy jednoczesnym zagwarantowaniu przez Chiny poszanowania celów i zasad wynikających m.in. z Karty Narodów Zjednoczonych.

Pan dr inż. Rafał Rumin i pan Kamil Kozioł z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie omówili kwestię możliwości wynikających z budowy nowego systemu transportowego pomiędzy Europą a Chinami, bazującego na transporcie towarów w kapsułach przemieszczających się w tunelach powietrznych z prędkością nawet 1000 km/h.

Pan mgr Maciej Maćkowiak z Guandong University of Finance and Economics w Chinach swoje wystąpienie poświęcił wyzwaniom legislacyjnym związanym z projektem One Belt, One Road, w tym zagrożeniom dla krajowych porządków konstytucyjnych wynikających z realizacji tego międzynarodowego projektu.

Pan mgr Bartosz Wiśniewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawił zagadnienie recepcji prawa rzymskiego w Chinach.

Prof. Oldrich Hajek, dr Jana Novosakova i dr Michal Lukac poruszyli zagadnienie znaczenia różnorodności regionalnych w szczególności pomiędzy Rosją, Chinami i państwami czwórki wyszehradzkiej.

Dr Jiri Novosak, prof. Radek Jurcik, prof. Edit Soos wskazali na znaczenie rozwoju przedsiębiorczości dla powodzenia realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Przedstawiona została dokonana z tej perspektywy analiza porównawcza państw uczestniczących w inicjatywie.

Prof. Galina Tarasenko i prof. Bohdan Nesterowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Winnicy porównawczo odnieśli się do tematu rozwiązywania problemów ekologicznych na Wschodzie i Zachodzie.

Konferencję zakończyła uroczysta wspólna kolacja dla prelegentów.