RELACJA Z KONFERENCJI
GeoShale 2014 - Recent advances in geology of fine-grained sediments


-

Warszawa

W dniach 24–26 września 2014 r. eksperci z 22 państw obradowali w Warszawie na temat nowych możliwości wykorzystania skał łupkowych.

Osady drobnoklastyczne od dawna są znane jako ważny element systemu węglowodorowego, czy to jako skała skała macierzysta, uszczelniająca lub zbiornikowa. Od czasu udoskonalenia technologii umożliwiającej ekonomiczną eksploatację zgromadzonych w łupkach zasobów węglowodorów zainteresowanie tymi skałami znacznie wzrosło.

Zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny konferencja GeoShale 2014 zgromadziła ponad 120 uczestników z 22 krajów, w tym z Niemiec, Norwegii, Danii, a także USA, Chin i Iraku. Goście reprezentowali instytucje naukowe, wyższe uczelnie, służby geologiczne (Niemiec, Czech, Litwy, Słowenii, Danii i Grenlandii) i przemysł naftowy.

Tegoroczne spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad naukowymi wyzwaniami, jakie stoją przed geologami i geofizykami zajmującymi się skałami łupkowymi. Dotyczy to również projektu zagospodarowania zasobów gazu łupkowego w Polsce. Wyzwania te są związane m.in. z zabiegami szczelinowania hydraulicznego, a szczególnie z dopasowaniem tej technologii do warunków geologicznych. Ma to np. związek z odmiennym składem mineralogicznym polskich łupków.

W tym kontekście szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja naukowców z Niemiec. Przedstawili oni wyniki badań reakcji chemicznych zachodzących podczas kontaktu płynu szczelinującego z różnymi odmianami skał łupkowych (Vieth-Hillebrand A., Wilke F.D.H, Erzinger J., Horsfield B.).

Równie interesująca była dyskusja na temat analogii pomiędzy basenami złożowymi, wywołana referatem T.R. Carr o formacjach Marcellus i Utica w basenie Appalachów w USA. Wnioski z dyskusji wydają się optymistyczne. Łupki z formacji Utica (Ohio, USA), gdzie odnotowuje się stały wzrost wydobycia ropy i gazu, mogą stanowić odpowiednik polskich łupków z basenu bałtyckiego. Stwierdzono również, że struktury tektoniczne basenu appalachijskiego są bardzo podobne do występujących w naszym basenie lubelskim.

więcej na stronie: http://infolupki.pgi.gov.pl/pl/aktualnosci/miedzynarodowa-konferencja-geoshale-2014