RELACJA Z KONFERENCJI
Studencka konferencja archeologii afrykanistycznej poza centrami cywilizacji śródziemnomorskich


-

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Do zdecydowanie największych przedsięwzięć Sekcja Archeologii Afrykanistycznej Koła Naukowego Studentów Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego należało zorganizowanie w dnaich 7 – 8 czerwca 2013 roku „Studencko – eksperckiej konferencji archeologii afrykanistycznej poza centrami cywilizacji śródziemnomorskich„. Było to duże wyzwanie organizacyjne i niezwykle ambitny projekt jak dla tak młodej i stosunkowo nielicznej organizacji, dodatkowo skupionej wokół niszowego zagadnienia w Polskiej Nauce.

Konferencja miała charakter ogólnopolski. Zaproszono do udziału w niej studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce, których zainteresowania oscylowały wokół tematyki Czarnej Afryki. Zaproszono nie tylko studentów archeologii, ale także innych kierunków nieodzownie archeologię wspierających, takich jak etnologia, antropologia czy historia. Tematyka konferencji swoim okresem obejmowała czasy od młodszej epoki kamienia aż po okres nowożytni a także historię prospekcji archeologicznej na kontynencie i wkład polskich archeologów w rozwój badań oraz metodologię prowadzonych prac. Natomiast geograficznie i czasowo pomijała klasyczne cywilizacje rozwijające się w basenie Morza Śródziemnego. Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń naukowych oraz integracja środowiska studentów zajmujących się naukowo i zainteresowanych problematyką archeologii Afrykańskiej a także popularyzacja w środowisku studenckim tej tematyki. Pomóc temu miało zaproszonie uznanych osobistości zajmujących sie obecnie bądź w przeszłości tematyką archeologii i etnologii Afryki. Z powodu stosunkowo małej grupy studentów zajmujących się problematyką archeologii Czarnej Afryki w Polsce, konferencja miała charakter ogólny, bez ściśle określonego tematu przewodniego.

Przedstawiając szeroką tematykę badawczą, w konferencji uczestniczyło 20 referentów z całej Polski. Dodatkowo swoje odczyty w ramach wykładów eksperckich przedstawiło trzech wybitnych naukowców związanych od lat z tematyką archeologii i etnologii Afryki.

Zważywszy na problematykę, konferencja zakończyła się niewątpliwie znacznym sukcesem. Spełniła pokładane w niej nadzieję na poszerzenie horyzontów, rozpoczynających swoją naukową działalność archeologów afrykanistów.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez:

Fundację Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego „Bratniak”

oraz

Radę Kół Naukowych UJ.

http://archeoafryka.pl/studencka-ekspercka-konferencja-archeologii-afrykanistycznej-poza-centrami-cywilizacji-srodziemnomorskich/