RELACJA Z KONFERENCJI
V Międzynarodowa Konferencja - Tendencje Rozwojowe w Mechanizacji Procesów Odlewniczych


-

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

V Konferencja odbyła się od 14 do 16 października 2010 roku w miejscowości Inwałd k/Andrychowa w pięknej scenerii architektonicznej w Park Hotelu „Łysoń”. Konferencję zorganizowała Pracownia Mechanizacji, Automatyzacji i Projektowania Odlewni, będąca w strukturze organizacyjnej Katedry Inżynierii Procesów Odlewniczych Wydziału Odlewnictwa AGH, przy współudziale Komisji Odlewnictwa PAN o/Katowice, Sekcji Teorii Procesów Odlewniczych Komitetu Hutnictwa PAN o/Kraków i Sekcji Mechanizacji i Automatyzacji ZG Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich. Patronat honorowy nad Konferencją pełnił DHC Prof. Zbigniew Górny (Instytut Odlewnictwa w Krakowie) przy czynnej pomocy Komitetu Honorowego Konferencji w osobach: DHC Prof. Zdzisław Samsonowicz (Politechnika Wrocławska), Prof. Stanisława Kluska-Nawarecka (Instytut Odlewnictwa), Prof. Jurgen Bast (Berg Akademie Freiberg-Uniwersytet Techniczny, Niemcy). Mecenat finansowy konferencji przygotowały odlewnie i firmy, które rozumieją potrzeby nauki i doceniają jej wiodącą rolę przy wspólnym rozwiązywaniu projektów i zadań przyczyniających się do rozwoju współczesnego odlewnictwa. Pod względem organizacyjnym, informatycznym, graficznym i audiowizualnym konferencję zabezpieczył zespół: prof. E. Ziółkowski, dr M. Brzeziński, dr K. Smyksy, dr J. Jakubski. Zasadniczym celem Konferencji była prezentacja osiągnięć naukowych i przemysłowych, a także tendencji wymuszanych przez gospodarkę rynkową. Uroczystego rozpoczęcia Konferencji dokonał Przewodniczący Komitetu Naukowego i Programowego Prof. Roman Wrona.
Zwracając się do uczestników konferencji podkreślił: „… spełnienie potrzeb w zakresie mechanizacji, automatyzacji, inżynierii projektowania i rekonstrukcji odlewni, organizacji i inżynierii materiałowej jest wyzwaniem, które przyczynia się do podniesienia poziomu technicznego, organizacyjnego i środowiskowego w odlewniach. Posiadanie wiedzy z mechanizacji to wartość i potęga w nowoczesnym funkcjonowaniu odlewni. Aktualnie wiedza jest jednym z niewielu „towarów”, które zyskują na wartości pod warunkiem, że następuje jej przekazywanie do środowiska produkcyjnego”.
Następnie, Honorowy Patron Konferencji Prof. Z. Górny merytorycznie przedstawił zakres tematyczny referatów objętych programem. Stwierdził między innymi: „… wśród artykułów – referatów krajowych i zagranicznych są z zakresu projektowania, doboru metod odlewania, konstrukcji odlewów, realizacji procesów ich wytwarzania, automatyzacji i sterowania nimi, wad odlewów oraz ich eksploatacji. Omówiono szerokie stosowanie numerycznych metod modelowania, wykorzystania sieci neuronowych, nowoczesne – wsparte o logikę – diagnostykę wad odlewów. Sięgnięto do procesów sporządzania mas formierskich, sterowania jakością mas formierskich, syntetycznych, formowania, ultradźwiękowej kontroli prędkości przemieszczania się utwardzania mas szybkowiążących, laserowej metody oceny ziarnistości piasków, przygotowania modeli styropianowych, ale również do charakterystyki śrutu w oczyszczarkach wirnikowych, problematyki eksploatacji suwnic odlewniczych. Opisano badania zjawisk dyfuzyjnych w odlewach bimetalowych, technologię rafinowania i recyklingu miedzi i jej stopów, wpływ nawęglaczy na strukturę żeliwa syntetycznego, modyfikację stopów aluminiowo-cynkowych, wpływ chłodzenia mgłą wodną na strukturę kokilowo odlewanych siluminów oraz analizę procesu wypełnienia formy ciśnieniowej, prasowania w stanie ciekłym, zjawisko makrosegregacji, stanu naprężeń i odkształceń wlewków odlewanych metodą ciągłą, modele naprężeniowe oceny wpływu wad na wytrzymałość, zużycie korozyjno-erozyjne stopów żelaza w wodach kopalnianych”.
Kolejną pozycją w części wstępnej była informacja o współpracy pomiędzy Wydziałem Odlewnictwa AGH w Krakowie, a Moskiewskim Instytutem Stali i Stopów w Moskwie. O tej współpracy poinformował Prof. Aleksander Fedoryszyn, który przedstawił historię i zasady współpracy „współpraca z MISIS a głównie z Katedrą Odlewnictwa będącą jednostką naukową w MISIS jest kontynuowana od wielu lat (od 1968 roku organizowano pierwsze wymienne praktyki studenckie). Z czołowych Profesorów pracujących w katedrze Odlewnictwa, których dorobek naukowy, monografie i opracowania książkowe wydano również w Polsce, wymienić należy: Aksjonowa N.P., Fantałowa L. I.. Orłowa N. D. oraz wielu innych. Obecnie Kierownikiem Katedry jest Profesor V. D. Belov. Funkcjonuje ona w strukturze Instytu Ekotechnologii i Inżynierii (EcoTech), którego dyrektorem jest K. L. Kosyrew prof. dr nauk technicznych. Podczas czerwcowych uroczystości jubileuszowych w MISIS odnowiono umowę o współpracy sygnowaną przez J. M. Rektorów obu Uczelni oraz Dyrektora Instytutu EcoTech i Dziekana Wydziału Odlewnictwa AGH. W założeniach będzie to współpraca zarówno w pracach naukowych, w podnoszeniu kwalifikacji młodych pracowników nauki oraz w doskonaleniu procesu dydaktycznego. Docelowo nastąpi wymiana wykładowców i studentów w ramach ustalonych wspólnych programów nauczania”.
Dopełnieniem informacji o współpracy, było przekazanie „adresu” od Rektora i Dyrektora MISIS do Dziekana Wydziału Odlewnictwa AGH Prof. J. Sz. Suchego i uczestników konferencji, przez dr Irinę Badmazhapową, pracownika Katedry Odlewnictwa w EcoTech Instytucie .