RELACJA Z KONFERENCJI
Etyczne aspekty decyzji medycznych


-

Kraków

W dniach 8-9 października w Krakowie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum odbyła się konferencja „Etyczne aspekty decyzji medycznych. Zespół terapeutyczny - pacjent - rodzina”. Była to już drugie spotkanie poświęcone zagadnieniom bioetycznym, które zgromadziło przedstawicieli zarówno lekarzy, jak i świata naukowców. Głównym pomysłodawcą i organizatorem konferencji jest Prof. Jan Hartman, znany etyk, a współorganizatorem Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.

Na konferencji poruszano tematy dotyczące aspektów etycznych zawodu lekarza. Szczególną dyskusję wzbudziło wystąpienie prof. Zaborowskiego. Temat „Jak być uczciwym lekarzem w nieuczciwym i nieetycznym świecie” zainteresował słuchaczy i zachęcił ich do dyskusji. Prof. Zaborowski udowodnił, w logicznym wywodzie, że etyka w zawodzie lekarza jest czymś innym niż etyka innych profesji. W związku ze specyfiką tego zawodu, uczciwość (która składa się na bycie etycznym) i etyka powinny być rozpatrywane oddzielne. Słuchacze musieli zastanowić się nad następującymi kwestiami: „Czy etyczny jest lekarz, który pomaga pacjentowi?”, „Czy uczciwy jest lekarz, który oszukuje fundusz pomagając pacjentowi?”. Zagadnienia te wzbudziły dyskusję, na temat tego, czy istnieje rozwiązanie umożliwiające jednoczesną pomoc pacjentowi i bycie uczciwym w stosunku do systemu. Jakkolwiek w większości przypadków jest to możliwe, to jednak istnieją takie sytuacje, gdy mając na uwadze dobro pacjenta, trzeba stanąć w opozycji do systemu, mówi jeden z uczestników.

Drugi dzień konferencji był również niezwykle ciekawy. Wykłady poruszające prawne aspekty zawodu lekarza wzbudziły zainteresowanie zaproszonych gości. Prelekcja prof. Jana Hartmana „Wojna lekarzy z pacjentami” wzbudziła wiele kontrowersji, a kilku uczestników dyskusji zakwestionowało punkt widzenia profesora. Wykład był jednak o tyle ciekawy, że wykazywał precyzyjnie pola konfliktów na linii lekarz-pacjent m.in. konflikt personalny: z jednej strony pacjent nieufający lekarzowi, z drugiej lekarz piętnujący brak dyscypliny w korzystaniu z usług zdrowotnych przez pacjentów (np. niestosowanie się do zaleceń). Profesor udowadniał, że w medycynie występuje wiele konfliktów, jednak nie wszystkie są destruktywne.

Konferencja „Etyczne aspekty decyzji medycznych” to wydarzenie ogólnopolskie, poruszające tematy bliskie praktyce każdego lekarza. Otrzymało pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia, które objęło je Honorowym Patronatem.