Kontrasty w humanistyce: literatura, sztuka, kultura


MINIONA -

Łódź

Koło Naukowe Romanistów Uniwersytetu Łódzkiego ma przyjemność zaprosić na studencko-doktorancką konferencję naukową pt. „Kontrasty w humanistyce: literatura, sztuka, kultura”, która odbędzie się w dniach 27-28 września 2021r. w trybie zdalnym, w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Konferencja ma w założeniu posłużyć uczestnikom jako platforma do wzajemnej inspiracji i wymiany myśli, a w efekcie dać podstawy do wytyczenia dalszych celów badawczych. Pomimo zdalnej formuły wydarzenia, chcielibyśmy dążyć do nawiązania kontaktów i integracji środowiska naukowego młodych humanistów.

Kontrast leży u źródła postrzegania świata przez człowieka – próbując opisać otaczającą nas rzeczywistość, przedstawiamy dane zjawisko w opozycji do innego, zupełnie odmiennego. „Prawda potrzebuje kłamstwa – bo jakże ją zdefiniować bez kontrastu?” pisał Paul Valéry, zauważając ową zależność. Wedle tej reguły można stwierdzić, iż dobro i zło, światło i mrok, piękno i brzydota oraz wszystkie inne przeciwieństwa istnieją nierozerwalnie, w harmonii i równowadze, wzajemnie się definiują, a nawet uzupełniają, tworząc w ten sposób wszechświat, jak w koncepcji yin-yang. Wszystkie te kontrasty można zauważyć w literaturze, kulturze i sztuce. Czasami są fundamentem wykreowania postaci, której wola jest sprzeczna z postępowaniem – bohater jest, niczym Mefistofeles w dziele Goethego, „częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni”. Innym razem objawiają się dzięki światłocieniowi, jak na obrazach Caravaggia. Mogą również stanowić zasadę opisania rzeczywistości, jak na przykład u Wiktora Hugo. Uczestników konferencji zapraszamy zatem do zbadania owych kontrastów. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje badawcze związane z tematyką konferencji i zachęcamy do interdyscyplinarnej analizy różnorodnych tekstów kultury, jak i przyjęcia perspektywy komparatystycznej.

Jako przykładowe zagadnienia proponujemy:
- ubóstwo vs bogactwo
- minimalizm vs przepych
- prawda vs fikcja
- forma vs treść
- utopia vs dystopia
- porządek vs chaos
- cisza vs krzyk
- tradycja vs nowoczesność
- antropocentryzm vs teocentryzm
- sztuka przedstawiająca vs sztuka abstrakcyjna
- rozum vs uczucia
- jednoznaczność vs wieloznaczność
- jednostka samotna vs społeczność zorganizowana
- bunty i rewolucje vs system i posłuszeństwo
- nawiązania historyczne vs wizje futurystyczne
- kontrasty między epokami historycznymi
- oksymoron i antyteza jako środki wyrazu artystycznego
- kontrapost i światłocień w malarstwie i rzeźbie

Konferencja adresowana jest do studentów, doktorantów i/lub członków studenckich kół naukowych w dwóch głównych dyscyplinach: literaturoznawstwo i kulturoznawstwo, co jednak nie wyklucza innych propozycji z zakresu szeroko pojętej humanistyki mających związek z proponowaną tematyką. Uczestnicy konferencji będą mogli przedstawić swoje badania w formie prezentacji o długości 15-20 minut. Przewidujemy również czas na moderowaną dyskusję zorganizowaną w panelach tematycznych. Oprócz tego planowany jest wykład plenarny, którego tematyka zostanie ogłoszona wkrótce.

Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 września 2021 roku na platformie Microsoft Teams.

Termin przesyłania zgłoszeń: 06 czerwca 2021 roku

Aby zgłosić się na konferencję, należy przesłać abstrakt w języku polskim lub francuskim (300-500 słów) w dokumencie programu Word (doc lub docx) oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7xpEYw7al0O7fvnUcF6WO0EE85Tx S7hEv_d6EQX0IhdUMjdUOUQ3QkdPUVRUUE5QUE9DWDVKTEM5US4u.

O przyjęciu referatu do programu konferencji uczestnicy zostaną poinformowani do 20 czerwca 2021 roku.

Zgłoszenia oraz wszelkie pytania prosimy przesyłać na adres: contrastes.cnfrnc@gmail.com

Program konferencji zostanie wysłany uczestnikom na dwa tygodnie przed planowanym wydarzeniem. Mimo zdalnej formuły konferencji, uczestnicy otrzymają papierowe zaświadczenie o udziale, które zostanie wysłane listem poleconym priorytetowym.

Artykuły, które uzyskają pozytywną recenzję, zostaną opublikowane w formie punktowanej, pokonferencyjnej monografii wieloautorskiej w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego.

Opłata konferencyjna wynosi 80 zł. Szczegółowe informacje dotyczące płatności zostaną przekazane po przyjęciu abstraktu.

Udział bierny (bez wygłaszania referatu oraz papierowego zaświadczenia) jest bezpłatny. Chęć udziału biernego prosimy zgłaszać przez formularz wpisując w polu „Tytuł wystąpienia” – „udział bierny”. Potrzebę zaświadczenia o udziale biernym w formie PDF prosimy zgłosić w polu „Uwagi dla organizatorów”.

Języki konferencji: polski, francuski.

Komitet naukowy:
dr hab. prof. UŁ Anita Staroń
dr hab. prof. UŁ Tomasz Kaczmarek
dr hab. prof. UŁ Witold Konstanty Pietrzak
dr Magdalena Koźluk
dr Sebastian Zacharow

Komitet organizacyjny:
Aleksandra Kaźmierczak
Paulina Materka
Ida Michalak-Gadowska
Eliza Sasin
Justyna Tomecka

Serdecznie zapraszamy!
Koło Naukowe Romanistów Uniwersytetu Łódzkiego






Źródło:  https://www.facebook.com/events/1090795504763038

Aktualizacja:  2021-04-27