BEZPIECZEŃSTWO POLSKI W XX I XXI W. Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa państwa


MINIONA -

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

 Szanowni Państwo 

            Zgodnie z kilkuletnią tradycją Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa, a następnie Katedry Nauk o Bezpieczeństwie organizujemy kolejną konferencję naukową z  cyklu Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI wieku. W tym roku proponujemy naukowe rozważania na temat Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa państwa.

            Serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału i zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi problemami do dyskusji. Szeroka formuła tematyczna konferencji umożliwi  naukowcom z różnych ośrodków i dyscyplin naukowych przedstawienie wyników badań.   

            Dyplomacja od stuleci jest jednym z najważniejszych mechanizmów sterowania  procesami międzynarodowymi. Często określa się ją jako sztukę utrzymywania stosunków między  państwami, bądź umiejętność prowadzenia negocjacji w skomplikowanym układzie  polityki międzynarodowej. Zatem jest także profesją.

            Dyplomację można rozpatrywać w dwóch perspektywach. W ujęciu makro odnosi się do stosunków międzynarodowych, oznaczając globalny proces komunikacji między aktorami na płaszczyźnie międzynarodowej, dzięki któremu poszukuje się w drodze negocjacji rozwiązania konfliktów, aby uniknąć wojny. Natomiast w ujęciu mikro jest rozpatrywana na płaszczyźnie działalności określonych aktorów stosunków międzynarodowych i w tym układzie dyplomacja jest swoistym instrumentem polityki  zagranicznej. Dyplomację można także analizować jako instytucję, która ulegała przeobrażeniom.

            Analizując podczas konferencji rolę polskiej dyplomacji w kontekście bezpieczeństwa państwa w historycznym rozwoju w XX i XXI wieku, warto wyeksponować działania dyplomatów, którzy ofiarnie służyli ojczyźnie. Należy podkreślić ich wysiłki dla umacniania pozycji międzynarodowej Polski i rozszerzania jej stosunków z państwami Europy i świata.

            Cezurę początkową rozważań naukowych, w ramach konferencji, wyznacza rok 1918, kiedy Polska odzyskała  niepodległość po 123 latach niewoli, choć aktywność polskich dyplomatów rozpoczęła się w okresie, gdy Rzeczypospolitej nie było jeszcze na mapie politycznej Europy. Natomiast końcową cezurę określają czasy współczesne.

           Pokłosiem konferencji będzie książka opublikowana w wydawnictwie naukowym UJD w Częstochowie.

 

 

Prof. dr hab. Henryk Ćwięk

Przewodniczący Komitetu Naukowego

 

 

Zakres tematyczny

 

·       Aktywność polskich dyplomatów w okresie I wojny światowej.

·       Dyplomacja w walce o granice odrodzonego Państwa Polskiego.

·       Dyplomacja Polski w latach 1922-1938.

·       Polityka zagraniczna Polski w okresie zagrożenia bezpieczeństwa państwa           (1938-1939), na tle sytuacji międzynarodowej.

·       Polska dyplomacja na obczyźnie w okresie II wojny światowej.

·       Dyplomacja Polski Ludowej.

·       Dyplomacja Polski po zmianach ustrojowych w 1989 r., w kontekście bezpieczeństwa państwa.

·       Dyplomacja III RP w okresie dążeń do NATO.

·       Dyplomacja Polski wobec integracji  z UE.

·       Dyplomacja polska wobec współczesnych problemów migracyjnych.

·       Dyplomacja Polski po agresji rosyjskiej na Ukrainę i antecedencje.

·       Dyplomaci w służbie Polski.

·       Blaski i cienie w działalności dyplomatycznej.

·       Wywiad i dyplomacja.

·       Dyplomacja obronna, gospodarcza i  kulturalna.

·       Prawo dyplomatyczne i konsularne.

·       Inne obszary działań polskiej dyplomacji.

 

 Informacje organizacyjne

·       Zgłoszenia udziału w Konferencji  prosimy przesyłać do  15 września  2022 r. na adres mailowy:  dyplomacja.konferencja.ujd@gmail.com

·       Opłata konferencyjna wynosi 550 zł. Obejmuje ona publikację książki, catering oraz udział w uroczystej kolacji.  Nadesłane teksty będą recenzowane, a organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikacji artykułów, które uzyskają pozytywną opinię.

·       Proszę dokonać wpłaty do  4 października 2022 r. na rachunek bankowy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza  w Częstochowie, ul. Waszyngtona 4/8, 42-200 Częstochowa

 Raiffeisen Bank Polska SA, nr konta 23 1750 1035 0000 0000 1301 1378

z obowiązkowym dopiskiem w tytule przelewu: imię i nazwisko, dyplomacja - bezpieczeństwo 2022

 

·       Miejsce obrad: aula Wydziału Nauk Społecznych UJD w Częstochowie, ul. Zbierskiego 2/4, 42-200 Częstochowa

·       Planowany czas trwania wystąpień:  15-20 minut

·       Teksty do publikacji prosimy przesyłać do 30 listopada 2022 r. na adres mailowy: dyplomacja.konferencja.ujd@gmail.com






Aktualizacja:  2022-07-15