EKONOMIA SPOŁECZNA 2022. Przedsiębiorczość społeczna wobec wyzwań gospodarki obiegu zamkniętego


MINIONA -

Kraków

Negatywne konsekwencje zmian klimatycznych i coraz większy problem z odnawialnością zasobów przy równoczesnej chęci zapewnienia rozwoju społeczno-gospodarczego powodują, że konieczne staje się przemyślenie dotychczasowych paradygmatów, szczególnie w ekonomii. Konieczne jest położenie większego nacisku na tworzenie odpowiednich warunków rozwoju społeczno-gospodarczego i zapewnienia odpowiedniej jakości środowiska naturalnego. Istotnym elementem dla realizacji założeń zrównoważonego rozwoju jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). Dotychczasowe analizy i działania skupiały się na roli podmiotów prywatnych we wdrażaniu GOZ, jednak coraz częściej podkreśla się konieczność włączenia wszystkich aktorów gospodarki w proces tworzenia obiegu zamkniętego. Kluczowe wydaje się akcentowanie roli nie tylko dużych, prywatnych graczy, ale także podmiotów, których istotą działania jest oddziaływanie społeczne. W tym zakresie podmioty ekonomii społecznej stanowić mogą istotny element wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego, podkreślając szczególnie element społeczny i włączając zmarginalizowane grupy w troskę o lepsze jutro. Podmioty te, w tym spółdzielnie, przedsiębiorstwa społeczne, organizacje non-profit, zapewniają pracę ponad 13,6 mln osób w Europie, stając się coraz częściej kluczowymi aktorami gospodarki. W kontekście GOZ rola tak zwanych „zielonych przedsiębiorstw społecznych” jest znacząca. Aby w pełni wykorzystać potencjał przedsiębiorstw społecznych w tym kierunku konieczne jest wsparcie ich możliwości, udzielenie im kompleksowej pomocy oraz niwelowanie przeszkód na które mogą natrafić.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Ekonomia Społeczna 2022. Przedsiębiorczość społeczna wobec wyzwań gospodarki obiegu zamkniętego” jest kolejną edycją konferencji organizowanych corocznie przez Katedrę Ekonomii i Polityki Gospodarczej oraz Katedrę Przedsiębiorczości i Innowacji Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi. Konferencja ma na celu:

- omówienie i przeanalizowanie współczesnych zagadnień teoretycznych oraz empirycznych
odnoszących się do ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej, szczególnie w
odniesieniu do ich roli w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego;

- upowszechnianie wyników badań i podzielenie się z innymi specjalistami przemyśleniami na
temat najnowszych trendów, koncepcji, wyzwań i dylematów odnoszących się do przedsiębiorczości społecznej, obejmujących m.in. teorie i modele zrównoważonej przedsiębiorczości społecznej, wpływ przedsiębiorczości społecznej na ideę gospodarki obiegu zamkniętego, endogeniczne i egzogeniczne uwarunkowania rozwoju zielonej przedsiębiorczości społecznej, praktyczne rozwiązania przyjęte w przedsiębiorczości
społecznej;

- wymiana wiedzy oraz doświadczeń wśród uczestników konferencji: pracowników naukowych, praktyków, przedsiębiorców społecznych, przedstawicieli środowisk lokalnych i władz rządowych, osób rozpoczynających karierę naukową, doktorantów, studenckich kół naukowych.

TEMATYKA KONFERENCJI:

- Ekonomia społeczna i przedsiębiorczość społeczna versus gospodarka obiegu zamkniętego,

- Przedsiębiorczość społeczna jako droga do zmian środowiskowych i siła napędowa gospodarki obiegu zamkniętego,

- Zaangażowanie podmiotów ekonomii społecznej na rzecz ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych,

- Endogeniczne (wewnętrzne) i egzogeniczne (zewnętrzne) uwarunkowania rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonej przedsiębiorczości społecznej,

- Innowacje, w tym zielone, w przedsiębiorczości społecznej,

- Przedsiębiorca społeczny – lider zmian,

- Etyka i społeczna odpowiedzialność biznesu a przedsiębiorczość społeczna, 

- Finansowanie zielonych inicjatyw w przedsiębiorstwach społecznych,

- Zielone specjalizacje przedsiębiorstw społecznych, 

- Współpraca przedsiębiorstw społecznych z innymi podmiotami na rzecz wdrażania idei
gospodarki obiegu zamkniętego,

- Wsparcie tzw. zielonych umiejętności wśród pracowników i wolontariuszy podmiotów ekonomii społecznej,

- Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) w działalności przedsiębiorstw społecznych,
Kluczowe czynniki sukcesu przedsiębiorstw społecznych.






Źródło:  https://ipe.up.krakow.pl/se-2022/

Aktualizacja:  2022-09-05 09:30:49