Pedagogika społeczna w służbie człowiekowi i wspólnocie


MINIONA -

Wydział Studiów Edukacyjnych UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

W imieniu Zakładu Pedagogiki Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji Naukowej z okazji Jubileuszu 55-lecia poznańskiej pedagogiki społecznej pt. Pedagogika społeczna w służbie człowiekowi i wspólnocie, organizowanej pod patronatem Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej w dniu16 kwietnia 2024 r. Uroczystość jubileuszowa składa się z dwóch części: pierwszej – plenarnej (Sala Lubrańskiego, Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1) oraz drugiej – obejmującej popołudniowe obrady w sekcjach (Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, ul. Szamarzewskiego 89).

Przed pedagogiką społeczną cały czas stoi ważne zadanie ciągłego odczytywania problemów społeczno-edukacyjnych i skutecznego przetwarzania otaczającego nas i zmieniającego się świata. Pedagodzy społeczni, pracownicy socjalni oraz siły społeczne zmagają się z ważnymi wyzwaniami dotyczącymi ochrony człowieka zagrożonego, organizowania działań naprawczych w środowisku, krzewienia wartości, realizacji celów, dążeń i kształtowania postaw, które skutecznie mają przeciwdziałać pojawianiu się sytuacji deprywacji bądź wykluczenia. Istotna jest zatem diagnoza społeczna oraz niezbędne okazuje się poszukiwanie metodyki doskonaleni środowiska, któremu towarzyszyć będzie zasada ogólnoludzkiego humanitaryzmu.

 

Pedagogika społecznie zaangażowana obejmuje liczne obszary oddziaływań – od rozwijania indywidualnej i zbiorowej podmiotowości, poprzez aktywizowanie i animowanie środowisk lokalnych aż po inicjowanie działań i ruchów społecznych na rzecz dobra wspólnego. Człowiek jest podmiotem i twórcą relacji z otoczeniem, ponieważ na nim spoczywa odpowiedzialność za aktywność, której efektem będzie zrównoważony rozwój świata. W idei konferencji wspólnotowość, współbycie, służbę, edukację, wychowanie, socjalizację, zmianę społeczną, zapobieganie zagrożeniom egzystencjalnym oraz działanie społeczne postrzegamy jako istotne komponenty podnoszenia jakości życia każdej społeczności.

 

Podczas obrad proponujemy zatem podjęcie refleksji nad kluczowymi kwestiami współczesnej

pedagogiki społecznej i pracy socjalnej:

1. Edukacja dla współbycia i tworzenia więzi międzyludzkich.

2. Zmiana społeczna a procesy wychowania i socjalizacji.

3. Zagrożenia społeczne, instytucjonalne i indywidualne – problemy i nowe wyzwania.

4. Praca socjalna jako obszar działania społecznego, badawczego i proces kształcenia.

Zgłoszenia będą przyjmowane za pomocą formularza rejestracji udziału, do dnia 8 marca 2024 r. Link do formularza: https://forms.office.com/e/SeeAVf9Fd7






Aktualizacja:  2024-02-27