Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności


MINIONA -

Wydział Artes Liberales
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

CALL FOR PAPERS

Studenckie Koło Krytycznych Studiów nad Dziedzictwem UW zaprasza osoby studenckie i doktoranckie na II edycję ogólnopolskiej konferencji, której celem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat dziedzictwa wobec wyzwań współczesności. Chcemy zaprosić do udziału osoby reprezentujące różne dyscypliny, by wspólnie zastanowić się nad strategiami badania, postrzegania i praktykowania dziedzictwa w XXI wieku.

Studia nad dziedzictwem obejmują różne, niekiedy nawet skonfliktowane perspektywy i podejścia badawcze. Jednym z głównych założeń konferencji jest postrzeganie dziedzictwa jako procesu, łączącego w sobie materialność i niematerialne praktyki, jak również kulturowy i naturalny wymiar. W perspektywie takich wyzwań jak kryzys klimatyczny, (neo)kolonializm, dekolonizacja, dalszych rozwój sztucznej inteligencji czy konflikty zbrojne szczególnie ważnym jest dialog na temat rekonceptualizacji dziedzictwa i praktyk wokół niego.

Zapraszamy osoby reprezentujące zarówno bardziej tradycyjne podejścia do dziedzictwa, jak i te, które identyfikują się z młodą subdyscypliną krytycznych studiów nad dziedzictwem. Naszym celem jest stworzenie atmosfery i okoliczności sprzyjających konstruktywnemu dialogowi na temat możliwych działań odpowiadających na aktualne wyzwania wobec dziedzictwa.

Zapraszamy do zgłaszania tematów dotyczących m.in.:
- dziedzictwa wobec współczesnych wyzwań które mają wymiar społeczno-polityczny (kryzys klimatyczny, (neo)kolonializm i
dekolonizacja, globalizacja, heritagizacja, reliktyzacja, konflikty), jak również teoretyczny (np. zmiana paradygmatyczna związana z posthumanizmem)
- inkluzywnych praktyk tworzenia dziedzictwa (praktyki oparte na sztuce, praktyki społeczne, ruchy oddolne)
- dziedzictwa mniejszości;
- nowych form i obiektów dziedzictwa (gry, modele 3D, digitalizacja dziedzictwa).

Ze względu na interdyscyplinarny charakter wymienionych zagadnień, do wzięcia udziału zapraszamy osoby, które są zainteresowane badaniem dziedzictwa przez pryzmat różnych dyscyplin naukowych.

Wyżej wymienione zagadnienia stanowią jedynie sugestię, zachęcamy do podjęcia także innych tematów związanych z przedstawioną problematyką. Liczymy, że Państwa różnorodne podejścia i doświadczenia zainspirują ciekawą dyskusję nad współczesnymi praktykami tworzenia dziedzictwa.


Harmonogram:
3/03/2024: termin nadsyłania abstraktów 15-minutowych wystąpień na adres email: dziedzictwo@uw.edu.pl. Prosimy o wpisanie w tytule maila „Konferencja, imię nazwisko”. Abstrakt nie powinien przekraczać 300 słów. Prosimy, żeby plik był w formacie pdf/doc/docx i zawierał również:
imię i nazwisko, preferowane zaimki;
afiliację;
adres email oraz numer telefonu;
tytuł wystąpienia.
11/03/2024: ogłoszenie wyników naboru. Osoby zakwalifikowane zostaną powiadomione drogą mailową.
12/04/2024: konferencja w Kolegium „Artes Liberales” przy ul. Dobrej 72 w Warszawie. Nie uwzględniamy możliwości uczestnictwa online, dlatego prosimy osoby prelegenckie o przybycie na miejsce.

Opieka naukowa: dr Monika Stobiecka, Wydział “Artes Liberales".

Konferencja jest wynikiem współpracy Studenckiego Koła Krytycznych Studiów nad Dziedzictwem Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału „Artes Liberales” oraz Fundacji „Instytut Artes Liberales”.

Udział jest bezpłatny. Nie zapewniamy i nie pokrywamy kosztów zakwaterowania, przejazdów i obiadów (będą jednak przerwy kawowe i poczęstunek).

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Prosimy je kierować na email: dziedzictwo@uw.edu.pl.






Źródło:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100090890002866

Aktualizacja:  2024-02-24 08:50:30