Praktyki konserwatorskie w średniowiecznych kościołach


-

Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny KARWAN
Malbork, ul Starościńska 1

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na kolejną konferencję „Spotkania Malborskie”.

Patron konferencji Maciej Kilarski to postać, która zapisała się w historii powstałego w 1961 roku Muzeum Zamkowego w Malborku. Jego działalność badawcza i konserwatorska odcisnęła trwały ślad w przestrzeni zamku. Upamiętnieniem tej wybitnej dla nas postaci są „Spotkania Malborskie” organizowane od 2004 roku, które są swoistym wyrazem szacunku i wdzięczności dla wieloletniego pracownika naszego muzeum, członka Rady Muzealnej, konserwatora zabytków, historyka sztuki, a zwłaszcza badacza architektury zamku w Malborku. Był autorem wielu prac badawczych i opracowań naukowych podejmujących m.in. tematykę naszego zamku. Stąd „Spotkania Malborskie” są forum prezentacji badań z zakresu historii, historii sztuki, kultury i konserwatorstwa.

XI edycja konferencji podejmie temat wyzwań konserwatorskich w sakralnych obiektach średniowiecznych. Zapraszamy praktyków oraz teoretyków do zaprezentowania działań konserwatorskich, prowadzonych pod kątem architektury jak i wyposażenia, współcześnie oraz w przeszłości, nie dalej jednak niż w XIX wieku, kiedy to zapoczątkowano na szeroką skalę działania przy historycznych obiektach mając na celu ich zachowanie i wyeksponowanie określonych walorów stylowych. Tak zwana regotyzacja, którą w Europie zaobserwować można od początku dziewiętnastego stulecia, miała różny zakres i skutki. Interesujące będą więc również realizacje kontrowersyjne, gdy działania określane jako „renowacja” bądź „konserwacja” prowadziły do zatarcia, a nawet zniszczenia oryginalnej tkanki. Podobnie chcielibyśmy poruszyć nowatorskie metody badawcze oraz wykonawcze, a także wątek profilaktyki konserwatorskiej.  

Wybór takiej tematyki nie jest przypadkowy. W kościele farnym pw. św. Jana w Malborku, w bezpośrednim sąsiedztwie naszego zamku, kontynuowane są prace renowacyjne, zaś w pobliskim Kwidzynie w najbliższej przyszłości rozpocznie się wielka renowacja tamtejszej katedry. Organizatorzy stwierdzili, że warto zestawić te wątki z przypadkami z przeszłości jak i z czasów nam współczesnych.

Bardzo prosimy o złożenie deklaracji udziału w konferencji do 31 maja 2024 (z referatem) lub 23 września 2024 (bez referatu); ze względów organizacyjnych na Karcie Uczestnika.

W przypadku otrzymania dużej liczby zgłoszeń dokonamy wyboru referatów do wygłoszenia.

Przewidujemy publikację referatów.






Aktualizacja:  2024-04-29 09:31:13