VII Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. Wojna polsko-bolszewicka i jej implikacje dla Europy (aspekty historyczne, geopolityczne, ekonomiczne i kulturowe)


MINIONA -

Dom Kultury Polskiej
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

W 2020 roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, która była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Retrospektywna interdyscyplinarna analiza zagadnień wojny polsko-bolszewickiej oraz debata na temat najistotniejszych jej skutków będzie służyć nie tylko pogłębianiu wiedzy, ale też będzie pomocna w ocenie bieżących procesów geopolitycznych, ekonomicznych, kulturowych i prawnych. VII Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. Wojna polsko-bolszewicka i jej implikacje dla Europy (aspekty historyczne, geopolityczne, ekonomiczne i kulturowe) jest kontynuacją cyklu konferencji organizowanych przez Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy: Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej i … (aspekty historyczne, społeczno-polityczne, prawne i kulturowe) (2019); Setna rocznica rozpadu imperiów. Państwa narodowe a kwestia mniejszości narodowych w Europie (aspekty historyczne, społeczno-polityczne, prawne i kulturowe) (2018); Nauka a oświata mniejszości narodowych w Europie: wczoraj, dzisiaj, jutro (aspekty edukacyjne, społeczno-polityczne, prawne i historyczne) (2017); Mniejszości narodowe – szansą, wyzwaniem czy zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego? (2016); Pomiędzy integracją a wyłączeniem: prawa językowe mniejszości narodowych w Europie (2015); Rodzinna Europa. Europejska myśl polityczna a wyzwania XXI wieku (2014).

Celem obecnej konferencji jest retrospektywne spojrzenie na procesy geopolityczne, które przebiegały w Europie w XX wieku, na prawne regulacje statusu mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych oraz na stosunki społeczno-ekonomiczne i kulturowe narodu tytularnego państwa z mniejszościami narodowymi.

Organizatorzy planują debaty nad takimi zagadnieniami, jak:

- historyczne, polityczne, społeczno-ekonomiczne, prawne i kulturowe uwarunkowania wojny polsko-bolszewickiej;

- gry sił i interesów w procesach państwowotwórczych w Europie w okresie wojny polsko-bolszewickiej  a kwestia mniejszości narodowych;

 - sąsiedzi w polityce historycznej oraz opinii publicznej państw Europy Środkowej i Wschodniej;

- skutki wojny polsko-bolszewickiej dla krajów europejskich z punktu widzenia problematyki bezpieczeństwa i geopolityki, ekonomii, kultury i prawa;

- stosunki polsko-litewskie – od konfrontacji do partnerstwa strategicznego.






Źródło:  http://snpl.lt/

Aktualizacja:  2019-11-12 07:46:59