Historie kobiece - dzieje, opowieści i narracje z damskiej strony przedstawiane


MINIONA -

Gmach Audytoryjny WNPISM UW
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Starożytnego Egiptu KeMeT oraz Fundacja "dzień dobry! kolektyw kultury" zapraszają na interdyscyplinarną, ogólnopolską konferencję naukową „Historie kobiece - dzieje, opowieści i narracje z damskiej strony przedstawiane”, która odbędzie się w dniach 21-22 marca 2020 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa).

Konferencja została przygotowana z myślą o Międzynarodowym Dniu Kobiet, obchodzonym 8 marca. Święto to jest mocno zakorzenione w naszej kulturze. Istnieją różne przypuszczenia co do jego pochodzenia. Niektórzy uważają, że wywodzi się ono ze starożytnego Rzymu (tzw. "Matronalia"), inni natomiast skłonni są datować jego powstanie na II połowę XIX wieku, co poniektórzy będą je natomiast łączyli z tradycją komunistyczną. Nie ulega jednak wątpliwości, że w XXI wieku jest ono bardzo popularne.

Kobiety na przestrzeni dziejów odgrywały ważne role. W tradycji chrześcijańskiej to Ewa, skuszona przez węża, zdecydowała się zerwać owoc z drzewa poznania dobra i zła, co poskutkowało wygnaniem jej i Adama z Edenu. W "Iliadzie" Helena, stała się powodem 10-letniej wojny trojańskiej. Kleopatra VII była najsłynniejszą królową Egiptu. Hypatii z Aleksandrii przypisuje się wynalezienie areometru, astrolabium oraz przyrządu do destylacji wody. Irena z Aten jako pierwsza kobieta w dziejach sprawowała samodzielne rządy w Cesarstwie Bizantyńskim. Natomiast Eleonora Akwitańska była jedną z najzamożniejszych i najbardziej wpływowych kobiet średniowiecznej Europy. Joanna d'Arc dowodziła wojskami francuskimi. Maria Skłodowska-Curie nie tylko dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla, ale była także pierwszą kobietą, której powierzono katedrę na paryskiej Sorbonie. Virginia Woolf znacząco zmieniła literackie oblicze XX wieku. Simone de Beauvoir stała się jedną z prekursorek feminizmu, który jest ważnym nurtem myślowym w dzisiejszych czasach. A to tylko niektóre przykłady - kobiet, które zapisały i nadal zapisują się na kartach historii, w rzeczywistości jest o wiele, wiele więcej. Często są one zapomniane, pozostają w cieniu mężczyzn i dopiero od niedawna stają się przedmiotem zainteresowania badawczego. Stąd i pomysł, by to kobietom w marcu poświęcić konferencję.

➡️ TEMATYKA KONFERENCJI
W zakresie tematycznym konferencji mieszczą się referaty dotyczące szeroko pojętych historii kobiet. Chętnie wysłuchamy wystąpień dotyczących między innymi:
✅ (nie)zmiennych ról kobiet na przestrzeni dziejów,
✅ postaci kobiet (nie)obecnych w historii i kulturze,
✅ stereotypów dotyczących postrzegania kobiet w literaturze, języku, kulturze etc.,
✅ pozycji społecznej kobiet w różnych systemach cywilizacyjno-kulturowych,
✅ kobiet w polityce,
✅ kobiet w nauce,
✅ (braku) różnic psychologicznych między kobietą a mężczyzną,
✅ kulturowych mitów kobiecości i ich reinterpretacji,
✅ kobiet w (różnych) wyznaniach i kościołach,
✅ kobiet jako twórczyń i bohaterek dzieł sztuki,
✅ historii kobiet (herstory).

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje badawcze związane z tematyką konferencji.

➡️ KOGO ZAPRASZAMY?
Do udziału w konferencji zapraszamy osoby związane z historią, socjologią, kulturoznawstwem, literaturoznawstwem, pedagogiką, antropologią kulturową, naukami o mediach, naukami o sztuce, filologią, teologią, filozofią, psychologią, politologią oraz pozostałymi naukami humanistycznymi i społecznymi. Do udziału zachęcamy:
✅ studentki i studentów;
✅ doktorantki i doktorantów;
✅ pracownice i pracowników naukowych;
✅ osoby spoza środowiska akademickiego.

➡️ TERMINY
✅ przyjmowanie zgłoszeń: do 28 lutego 2020;
✅ informacja o kwalifikacji zgłoszeń: do 1 marca 2020;
✅ konferencja: 21-22 marca 2020 (liczba dni zależeć będzie od liczby zgłoszeń;
✅ nadsyłanie tekstów: do 30 kwietnia 2020 roku (przez formularz https://forms.gle/rMeDCQJbwPq7V8426)

➡️ ZGŁOSZENIA
W celu zgłoszenia udziału należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/RxMsgwksmpnBF9qs6
Do 1 marca 2020 zostaną wysłane maile zwrotne z informacją o przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia.
Przewidziany czas wystąpienia to 15 minut.

➡️ OPŁATA KONFERENCYJNA
Opłata konferencyjna wynosi 315 zł i obejmuje materiały konferencyjne, catering, obiad oraz publikację rozdziału w recenzowanej monografii naukowej w wersji elektronicznej.

Informacja o numerze konta zostanie wysłana wybranym osobom po informacji o przyjęciu i zakwalifikowaniu zgłoszenia.

Faktury będą wystawiane na życzenie uczestników (należy wypełnić pole w formularzu zgłoszeniowym).

Udział bierny (bez wygłoszenia referatu, zaświadczenia oraz udziału w publikacji) jest bezpłatny.

➡️ PUBLIKACJA
Elektroniczna monografia z ISBN będzie recenzowana oraz dystrybuowana m.in. w Google Books, Google Play, na eBayu i Amazonie, a także w ogólnopolskich księgarniach internetowych (w tym w księgarni PWN). Więcej informacji: www.amorfati-journal.com/dystrybucja

Autorki i autorzy wydanych rozdziałów będą mieli pełne prawo udostępniać je w dowolnym miejscu, w tym w uczelnianych repozytoriach oraz na swoich kontach Academia.edu oraz Researchgate.net w postaci pliku pdf.

➡️ KONTAKT
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy również do przesyłania wiadomości na nasz adres kontaktowy:
fundacjaddkk.warszawa@gmail.com






Źródło:  http://www.amorfati-journal.com

Aktualizacja:  2019-12-23 07:59:33