Edukacja i religia - uwikłania, konfrontacje, rozwiązania


MINIONA -

Wydział Nauk Społecznych
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zakład Pedagogiki Ogólnej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego kolejny raz zaprasza do wspólnej pracy w ramach cyklu konferencji naukowych „Edukacja - Społeczeństwo”. Nawiązując do zagadnień poruszanych w trakcie ubiegłorocznej konferencji, tę pragniemy poświęcić tematowi Edukacja i religia - uwikłania, konfrontacje, rozwiązania.

Religia jest jednym z ważnych i zauważalnych obszarów codziennego funkcjonowania człowieka w świecie - niezależnie od tego czy ów człowiek określa się jako religijny czy też nie. Jest jedną z praktyk, które ludzie podejmują w ramach społecznie strukturalizowanych działań lub praktyką, która w ramach tych działań jest im narzucana. Jest zatem jednocześnie działaniem i doświadczeniem zarówno indywidualnym, jak i zbiorowym. Może być rozumiana jako siła i nadzieja wspierająca człowieka w dążeniu do doskonałości, ale także jako zbiór zabobonów i przeszkoda w postępie. Poznanie perspektyw ujmowania religii w obszarze edukacji i podmiotów biorących w niej udział jest jednym z zadań tej konferencji.

Pragniemy zachęcić więc Państwa do wspólnej dyskusji dotyczącej wielowymiarowych relacji między sferą edukacji a religią (i religijnością). W dobie wyzwań współczesnych szczególnie istotne wydają się rozważania nad sposobami przenikania się tych obszarów i odmiennymi, często sprzecznymi interpretacjami skutków owego przenikania.

Równie jak na głosie badaczy-teoretyków zależy nam na wypowiedziach badaczy-praktyków, w tym nauczycieli i pracowników oświaty, którzy chcieliby podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i refleksjami nad funkcjonowaniem zależności między edukacją a religią.

Proponujemy roboczo następujące obszary dyskusji:

- edukacja i religia - wzajemne zależności, pola współpracy i wykluczenia;

- uczenie się i oduczanie się religii - wymiary egzystencjalne i instytucjonalne;

- religia w szkole - między ideologią a potrzebą człowieka;

- wychowanie religijne - rytualność czy refleksyjność;

- nauczyciel religii - technolog czy transformatywny intelektualista;

- inność w edukacji religijnej - pluralizm postaw wobec religii w praktyce instytucjonalnej i międzyludzkiej.

 

WAŻNE INFORMACJE:

1. Termin konferencji: 24.02.2020 r.

2. Termin przyjmowania zgłoszeń:  09 lutego 2020 r. (formularz zgłoszenia w załączniku)

3. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres e-mail Sekretarza Konferencji dr Sylwestra Zielki: sylwester.zielka@ug.edu.pl z dopiskiem w tytule maila: zgłoszenie na konferencję

4. Opłata konferencyjna wynosi 400 zł. Numer konta: 59 1240 1271 1111 0010 4368 2415 koniecznie z dopiskiem: 512-7309-K70F-20

5. Wszelkie zapytania prosimy kierować do Sekretarza Konferencji: sylwester.zielka@ug.edu.pl, tel.: 697-178-761






Aktualizacja:  2020-01-10 10:43:53