Wielka droga, przeszłość i przyszłość cywilizacji chińskiej


MINIONA -

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Online
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

„Nowe, świeże i kompetentne spojrzenie na długie dzieje Chin, wielorakie reformy, rebelie i rewolucje, a także na rejestr ich imponujących sukcesów i dotkliwych klęsk w naszym wieku, pozwoli odkryć długofalowe tendencje i współczesne uwarunkowania, które będą kształtować przyszłość Chin i wpływać na naszą własną przyszłość”. (J.K. Fairbank, Historia Chin. Nowe spojrzenie, przeł. T. Lechowska i Z. Słupski, Gdańsk 1996, s. 8)

Cywilizacja chińska, jedna z najstarszych na świecie, może poszczycić się historią tyleż fascynującą, co pełną sprzeczności i niejednorodną, zmuszającą zarówno do patrzenia w przeszłość, jak i pozostawiającą miejsce na ambicje do dalszego rozwoju. Ze względu na rosnące zainteresowanie dziedzictwem i przyszłością chińskojęzycznego kręgu kulturowego, a także wzrastającą pozycję Chin na arenie gospodarczej i międzynarodowej coraz częściej stają się przedmiotem analiz i rozważań nie tylko sinologów, lecz również prawników, politologów, socjologów czy antropologów. Nasza konferencja aspiruje do podjęcia interdyscyplinarnych rozważań na temat Chin, łącząc analizy badaczy różnych dziedzin. Kierując się myślą J.K. Fairbanka, chcielibyśmy zachęcić do refleksji na temat przeszłości cywilizacji chińskiej, jej osiągnięć kulturowych czy wydarzeń historycznych, skupiając się nie tylko na sukcesach i dotykających ją problemach, lecz także na przyszłości Chin, ich miejscu we współczesnym świecie oraz możliwym wpływie, jaki mogą mieć na arenie globalnej. Organizatorzy proponują analizę m.in. następujących zagadnień:

- osiągnięcia kulturowe cywilizacji chińskiej,
- miejsce i rola sztuki w kulturze chińskiej,
- uwarunkowania środowiska naturalnego i geopolitycznego,
- aspekt etniczny i demograficzny społeczeństwa chińskiego,
- narodziny nowoczesnej chińskiej tożsamości etnicznej i narodowej,
- najważniejsze szkoły filozoficzne i religia w Chinach,
- system prawa chińskiego,
- preferencje estetyczne formułowane wewnątrz kultury Chin i chińskiego kręgu cywilizacyjnego.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów mija 28 lutego 2020 roku. Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń poprzez formularz:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfCwKtUcBTFZq17EEXX2VQMa2wtRPnqSZv-RjihZ2QNesX2rg/viewform

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 100 PLN.

Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie monograficznego numeru czasopisma naukowego „China Illustrata”.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/620178462074803/

Aktualizacja:  2020-01-14