III Doktorancka Konferencja Naukowa-„Sztuka, polityka, gospodarka – konflikty na przestrzeni dziejów”


MINIONA -

Aula Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Organizator: Koło Naukowe Doktorantów Historii „Onyks”, działające na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

Termin: 3–5 czerwca 2020 r.

Termin nadsyłania abstraktów: 31 marca 2020 r. 

Informacje o zakwalifikowaniu: 9 kwietnia 2020 r.

Czas na wygłoszenie referatu: 20 minut

Facebook: https://facebook.com/events/192074928692507/ 

Koło Naukowe Doktorantów Historii „Onyks”, działające na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w III edycji doktoranckiej konferencji naukowej dotyczącej konfliktów (3-5 czerwca 2020 r). Tytuł Sztuka, polityka, gospodarka – konflikty na przestrzeni dziejów należy postrzegać jako zachętę do pochylenia się nad zaistniałymi w historii sporami i konfliktami toczącymi się w obrębie trzech wielkich dziedzin aktywności ludzkiej – sztuki (kultury), polityki (także w aspekcie prawnym i militarnym) oraz szeroko rozumianej gospodarki. Do udziału zapraszamy doktorantów oraz pracowników naukowych – zwłaszcza tych, którzy są historykami. Konferencję zaplanowano na trzy kolejne dni, podczas których mamy nadzieję na owocne i inspirujące naukowo obrady, którym towarzyszyć będą okazje do wspólnej integracji i wymiany doświadczeń.

Choć przy okazji rozważań o sztuce konflikty nie są pierwszym pojawiającym się skojarzeniem, to jednak w dziejach szeroko pojętej kultury nie brakowało rozmaitych sporów i zaciętej rywalizacji. Ambicje i ekstrawagancje artystycznych geniuszy nieraz stawały się przyczynami głośnych konfliktów personalnych w świecie sztuki, a ciągłe dążenie do poszukiwania nowych środków wyrazu rozniecało spory między zwolennikami starych i nowych kierunków artystycznych. Zapraszamy więc do udziału w konferencji badaczy zajmujących się historią kultury i sztuki, którzy przedstawią nam różnorakie konflikty związane z tą bardziej wzniosłą sferą działalności człowieka.   

Polityka nierozerwalnie wiąże się z bezwzględną nieraz walką i rywalizacją o wpływy. To właśnie w obrębie tej dziedziny aktywności publicznej konflikty są zjawiskiem najczęstszym, a będące celem działalności politycznej zdobycie władzy rzadko odbywało się w historii w sposób bezsporny. Chcemy ująć konflikty w obrębie polityki możliwie szeroko, łącznie z ważnymi aspektami prawnymi, związanymi ze sporami o kształt ustroju państwowego i prawodawstwa. Pragniemy również pochylić się nad aspektami militarnymi, gdyż często to właśnie konflikty zbrojne stanowiły na przestrzeni dziejów podstawowe narzędzie prowadzenia polityki. W związku z tym zapraszamy do wygłoszenia referatów historyków i politologów zajmujących się dziejami politycznymi, jak również historyków prawa i wojskowości, którzy zechcą podzielić się wynikami swoich badań na temat różnych wątków konfliktów politycznych w historii Polski i świata.

Gospodarka stanowi jedną z najważniejszych dziedzin ludzkiej aktywności, a jej stan przekłada się na standard życia codziennego ludzi i społeczeństw. Zagadnienia ekonomiczne wiążą się jednak ściśle z rywalizacją o rozmaite zasoby i dobra. Zatem i na polu gospodarczym nie brakowało w dziejach rozmaitych konfliktów. Walka o środki materialne odbywała się nie tylko między poszczególnymi państwami, ale też pomiędzy różnymi grupami i warstwami społecznymi, stając się niejednokrotnie zarzewiem rewolucji i poważnych przemian. Wiele gorących sporów o charakterze teoretycznym miało miejsce także między zwolennikami różnych szkół i koncepcji ekonomicznych. Zapraszamy do udziału w naszym wydarzeniu tych naukowców, którzy obiektem swojego zainteresowania uczynili sprawy gospodarcze i zajmują się badaniem wszelkich konfliktów historycznych związanych bezpośrednio z ekonomią.

Chcielibyśmy podczas tych trzech dni porozmawiać na temat przyczyn powstawania konfliktów, mechanizmu ich przebiegu oraz skutków. Istotny jest dla nas również aspekt pozytywny: czy w kontekście rywalizacji artystycznej, politycznej
i gospodarczej możliwa jest zgoda i załagodzenie sporu, czy raczej raz powstały konflikt trwa aż do ostatecznego wyniszczenia jednej ze stron i osiągnięcia pełni zamierzonych celów?

Formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie https://docs.google.com/forms/d/1A-2bFZm780e0Bypcdn83ZzZfCsDJ0-Cu34jEb23Z-HA/edit Abstrakt, który należy w nim umieścić, zawierać ma około 250 słów. Do abstraktu koniecznie należy dołączyć bibliografię, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł. Językami wiodącymi konferencji są języki polski i angielski.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet Organizacyjny






Aktualizacja:  2020-02-26