KONFERENCJA NAUKOWA ANIMADOC


MINIONA -

Gdańsk

Walc z BasziremAriego Folmana z 2008 roku to pierwsze spotkanie szerokiej publiczności z dokumentem animowanym. Pisano wówczas o „sukcesie kwadratury koła” (Dorota Chrobak) i narodzinach formuły oksymoronicznej (Iwona Kurz). Od premiery głośnego filmu upłynęła już dekada. W tym czasie znacząco wzbogaciły się zasoby dokumentów animowanych. Przypomniano, że ta odmiana kina ma ponad stuletnią tradycję. Skoro tak – dlaczego została dostrzeżona, doceniona i nazwana dopiero niedawno? Dlaczego formuła dokumentu animowanego jest tak chętnie wykorzystywana współcześnie – od lat 90. XX wieku? Co zmieniło się w kinematografii, a może wręcz w postrzeganiu rzeczywistości, że animacja stała się niezastąpiona w opowiadaniu o świecie i człowieku? Jak techniki kreowania ruchu zdobywają wiarygodność, której do tej pory im odmawiano? I w końcu - czemu to połączenie jest wciąż tak kontrowersyjne, czy wręcz nie do przyjęcia dla wielu ludzi?

W ramach konferencji naukowej (brak opłat konferencyjnych!) towarzyszącej II edycji Rising of Lusitania Animadoc Film Festival chcielibyśmy zachęcić do badawczej refleksji poświęconej ciekawemu zjawisku łączącemu kreacyjność animacji z wiarygodnością dokumentalizmu. Przekonani, iż szeroki zakres tematów podejmowanych przez animatorów-dokumentalistów, jak i różnorodność konwencji i estetyk, wymagają wnikliwego omówienia, zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników naukowych, a także samych twórców-praktyków do wysłania abstraktów (do 1000 znaków, PO POLSKU) 20-minutowych wystąpień na adres: animadocff@gmail.com do8 marca 2020 roku.Przykładowe obszary badawcze:

  1. Dlaczego dokument? Dlaczego animacja? Owocne spotkanie „przeciwieństw”.
  2. Historia i prehistoria dokumentu animowanego.
  3. Nie tylko Walc z Baszirem. W poszukiwaniu kanonu.
  4. Poza kanonem: pogranicza animadoku.
  5. Bogactwo estetyczne dokumentów animowanych. Jak wygląda prawda animacji?
  6. Twórcy animadoków. Przez pryzmat nazwisk i twórczych strategii.
  7. Polski dokument animowany: przeszłość i teraźniejszość.
  8. Społeczna, edukacyjna i terapeutyczna rola animadoku.
  9. Animadok i najnowsze media.
  10. Dokument animowany na tle kina i literatury faktu.
  11. Animowany dokument jako narzędzie propagandy.
  12. Animowany dokument a dokument z elementami animacji.
  13. Animowany dokument a film animowany inspirowany faktami.
  14. Filmy dokumentalne o animacji.
  15. Ryzykowny mezalians czy początek pięknej przyjaźni – dokumentaliści sięgają po animację.
  16. Animowany mockument.





Źródło:  https://www.facebook.com/notes/rising-of-lusitania-animadoc-film-festival/konferencja-naukowa-animadoc-conference/1361480527373189/

Aktualizacja:  2020-02-27 23:49:41