Nie taki marny puch – polifonicznie o kobietach


MINIONA -

Ośrodek Kultury Niderlandzkiej
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza studentów i doktorantów do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu Niderlandystyka Interdyscyplinarnie. Ósma edycja konferencji nosi tytuł odwołujący się do znanych słów Adama Mickiewicza „Nie taki marny puch – polifonicznie o kobietach” i odbędzie się w środę 13 maja 2020 roku w Ośrodku Kultury Niderlandzkiej.

Na przestrzeni ostatniego stulecia głos kobiet wpłynął na nieodwracalne zmiany w porządku świata zdeterminowanym dotąd przez męski punkt widzenia. Wcześniej uznawane za słabszą płeć i puch marny, od kilku stuleci stopniowo kobiety zyskują prawa i zaczynają pojawiać się na pozycjach, które do tej pory były dla nich niedostępne. Dziś analizowanie i interpretowanie tego, w jaki sposób funkcjonuje, działa i tworzy sztukę tzw. płeć piękna, stało się odrębną dziedziną nauki – mianowicie womens’ studies.

Co jednak oznacza „być kobietą”? Simone de Beauvoir w 1949 roku w książce Druga płeć zauważyła: „Kobieta jest Prawdą, Pięknem, Poezją, jest wszystkim. Jeszcze raz – Wszystkim pod postacią Innego, Wszystkim, z wyjątkiem siebie”. Zdaje się, że minął już czas sztywnych ram, które określały życie kobiet przez setki lat, ale nadal zauważalne są wyraźne różnice między kobietami a mężczyznami.

Zapraszamy do wspólnej refleksji nad kobiecością. Czym właściwie była i jak manifestowała się ona dawniej i jak to wygląda współcześnie? Jak brzmi głos kobiecy w społeczeństwie, kulturze i nauce? Jakim językiem posługuje się współczesna kobieta? W jakim stopniu kobiecość łączy się z macierzyństwem? Czy kobiecość stoi w opozycji do męskości? Jaka jest przeszłość i przyszłość feminizmu? W jakim stopniu obowiązujące wizje kobiecości wpływają na koncepty męskości i relacje między płciami? Jaki świat tworzą w swych dziełach pisarki? Na czym skupiają się herstories? Do rozważań nad tymi i innymi tematami zapraszamy wszystkich młodych badaczy, w szczególności związanych z następującymi obszarami: socjologia, literaturoznawstwo, politologia, prawo, kulturoznawstwo, historia; zachęcamy do udziału także osoby zainteresowane innymi dziedzinami nauki.

Zainteresowanych prosimy o składanie propozycji wystąpień na adres e-mail:

niderlandystykainterdyscyplinarnie@uni.wroc.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 marca br.

Zgłoszenie powinno zawierać temat oraz krótkie streszczenie planowanego wystąpienia (ok. 100-150 słów).

Przewidywany czas na prezentację referatu: 20 minut.

Koszty przejazdu i zakwaterowania uczestnicy ponoszą we własnym zakresie.

Do zobaczenia we Wrocławiu!

KN SN






Aktualizacja:  2020-03-11 15:54:31