"Społeczeństwo między polityką a prawem – odwieczne spory i kompromisy"


MINIONA -

Online

Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczestników życia naukowego do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej, ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo między polityką a prawem – odwieczne spory i kompromisy", która odbędzie się online w dniach 1-2 sierpnia 2020.

➡️ KORONAWIRUS A KONFERENCJA ONLINE
Z powodu zamknięcia uczelni do końca września, a tym samym braku możliwości spotkania się „twarzą w twarz” i wygłoszenia w ten sposób prezentacji, proponujemy inną formułę, którą w wypadku spotkania online uznajemy za możliwie najbardziej produktywną:

✅ do 13 lipca czekamy na abstrakty przesłane poprzez formularz zgłoszeniowy (link: https://forms.gle/VJyUwfGJGqcbVWDYA),

✅ do 14 lipca poinformujemy o kwalifikacji bądź odrzuceniu referatu,

✅ do 26 lipca poprosimy zakwalifikowane osoby o przesłanie prezentacji oraz tekstów, stanowiących rozwinięcie tych prezentacji, o objętości do 5 stron znormalizowanego maszynopisu (nie licząc ewentualnych ilustracji); mowa tu o treściwym przedstawieniu wybranych problemów, stąd w miarę możliwości prosimy o ograniczenie przypisów,

✅ do 28 lipca organizatorzy ułożą panele złożone z 3-4 osób, a następnie udostępnią program, prezentacje i teksty online; każda osoba będzie proszona o zapoznanie się z wszystkimi wystąpieniami ze swojego panelu i przygotowanie przynajmniej dwóch pytań/komentarzy do pozostałych osób ze swojego panelu;

✅ w dniach 1-2 sierpnia uczestnicy spotkają się zdalnie na konferencji, która będzie polegać na dyskusjach w udostępnionych przez organizatorów „pokojach” Google Meet (co wymaga posiadania konta Gmail) – podczas paneli nie odbędzie się prezentacja referatów, a wyłącznie dyskusja dotycząca wcześniej nadesłanych prezentacji i tekstów; czas trwania każdego panelu to około 45 minut (przy 3-4 osobach biorących czynny udział). Dyskusja będzie moderowana. Do wzięcia udziału w konferencji wymagany jest jedynie mikrofon – nie ma konieczności udostępniania obrazu z kamery internetowej. Każda osoba uczestnicząca w konferencji będzie mogła wziąć udział we wszystkich dyskusjach – nie tylko w swoim panelu,

✅ tuż po konferencji zostaną wysłane zaświadczenia w wersji elektronicznej, a kilka dni później także zaświadczenia w wersji papierowej.

➡️ TEMATYKA KONFERENCJI
O ile termin społeczeństwo zakłada możliwość wyróżnienia z pewnej zbiorowości ludzkiej jednej grupy, którą łączą pewne zależności, o tyle społeczeństwo i prawo z niego wynikające zawsze było wrzucone w konflikt sił politycznych rozbijających jedność tego społeczeństwa. Społeczeństwo nie tylko kształtuje prawo oraz obowiązującą w danym czasie kulturę polityczną, ale samo jest przez to prawo i politykę kształtowane – często poprzez siły mocno ze sobą skłócone. Społeczeństwo w tej sytuacji, jeżeli chce przetrwać, musi nieustannie wypracowywać kompromisy. Jeżeli bowiem jakaś strona sceny politycznej uzna, że trzeba chwycić za broń, często dochodzi do rewolucji, w wyniku której stare społeczeństwo umiera (czy to dobrze, czy źle – zawsze zależy to od tego, po której stronie sporu stoimy). Jednak nie tylko rewolucje bywają zabójcze dla społeczeństw. Jeżeli klasa polityczna nie dba o interes danego społeczeństwa i uchwala prawo mu szkodzące, może rychło doprowadzić do upadku państwa, w którym to społeczeństwo żyje (co miało miejsce w 1795 roku wszyscy dobrze wiemy). Dane społeczeństwo ze swoim porządkiem prawnym w wyniku złej polityki (bądź po prostu słabej pozycji na arenie międzynarodowej) może również stać się zależne od innych krajów, które chętnie skorzystają z nowych obszarów wpływu – tym samym przekształcając podległe sobie społeczeństwo w pożądanym przez siebie kierunku. Równocześnie wydaje się, że nigdy nie istniało na tyle jednorodne społeczeństwo, żeby w ogóle nie pojawiały się w nim konflikty. Tym samym mimo historycznego upływu czasu możemy obserwować kłótnie i walki na tych samych osiach i płaszczyznach sporu. Pewne problemy mogą wydawać się nam nowe, to jednak w gruncie rzeczy podobne bylibyśmy w stanie odnaleźć już u zarania ludzkich dziejów. Równocześnie dopóki w społeczeństwie nie nastąpią większe zmiany światopoglądowe, obecne prawo nie ulegnie zmianie – a tym samym zachowane zostaną obecne kompromisy i spory.
W obrębie tak zarysowanej problematyki chcielibyśmy przeprowadzić naszą konferencję, ponieważ uważamy tę kwestię za ważną. Wraz z dobrą polityką możemy żyć w społeczeństwie, które się rozwija. Przy złej polityce możemy stać się uczestnikami upadku własnego społeczeństwa. Nieraz ludzkość mogła być tego świadkiem, widząc koniec wielkich państw i porządków prawnych. Stąd dbanie o uchwalanie słusznego prawa i propagowanie dobrej kultury politycznej staje się kluczowe dla naszego dobrobytu.

W zakresie tematycznym konferencji mieszczą się referaty dotyczące szeroko pojętej kategorii sporów i kompromisów na gruncie społecznym, politycznym oraz prawnym. Chętnie wysłuchamy wystąpień dotyczących między innymi:
✅ sporów między polityką a prawem,
✅ sporów polaryzujących i dzielących społeczeństwo,
✅ polskiej kultury politycznej (bądź jej braku),
✅ politycznych i światopoglądowych sporów między prawicą a lewicą,
✅ religijnych i kościelnych relacji ze społeczeństwem, prawem oraz polityką,
✅ przedstawiania sporów politycznych, społecznych i prawnych w literaturze, filmie oraz sztuce,
✅ utopijnych wątków polityki i prawa,
✅ szans i zagrożeń płynących z danych idei, światopoglądów czy zmian prawnych,
✅ politycznych koncepcji społeczeństwa, państwa, prawa,
✅ prawnych koncepcji społeczeństwa, państwa, polityki,
✅ sporów i kompromisów w ujęciu historycznym (np. konfliktów i porozumień, które swego czasu wpłynęły znacząco na ówczesny świat).

Jesteśmy też otwarci na wszelkie inne propozycje badawcze związane z tematyką konferencji.

➡️ KOGO ZAPRASZAMY?
Do udziału w konferencji zapraszamy osoby związane z historią, socjologią, kulturoznawstwem, literaturoznawstwem, pedagogiką, antropologią kulturową, naukami o mediach, naukami o sztuce, filologią, teologią, filozofią, psychologią, politologią oraz pozostałymi naukami humanistycznymi i społecznymi. Do udziału zachęcamy:
✅ studentów;
✅ doktorantów;
✅ pracowników naukowych;
✅ osoby spoza środowiska akademickiego.

➡️ TERMINY
✅ przyjmowanie zgłoszeń: do 13 lipca 2020;
✅ informacja o kwalifikacji zgłoszeń: do 14 lipca 2020;
✅ przesyłanie prezentacji i ich tekstowych omówień: do 26 lipca 2020;
✅ konferencja: 1-2 sierpnia 2020 (liczba dni zależeć będzie od liczby zgłoszeń).

➡️ ZGŁOSZENIA
W celu zgłoszenia udziału należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/VJyUwfGJGqcbVWDYA.
Do 14 lipca 2020 zostaną wysłane maile zwrotne z informacją o przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia.

➡️ OPŁATA KONFERENCYJNA
Opłata konferencyjna wynosi 99 zł i obejmuje udział w dyskusji konferencyjnej oraz wysyłkę zaświadczenia w wersji papierowej.

Informacja o numerze konta zostanie wysłana wybranym osobom po informacji o przyjęciu i zakwalifikowaniu zgłoszenia.

Faktury będą wystawiane na życzenie uczestników (należy wypełnić odpowiednie pole w formularzu zgłoszeniowym).

➡️ KONTAKT
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy również do przesyłania wiadomości na nasz adres kontaktowy:
fundacjaddkk.warszawa@gmail.com

ZAPRASZAMY DO GRUPY POŚWIĘCONEJ KONFERENCJOM NAUKOWYM:
www.facebook.com/groups/konferencje.naukowe.ogolnopolskie.zagraniczne






Źródło:  http://www.amorfati-journal.com/fundacja-ddkk/; https://www.facebook.com/Fundacjaddkk/?eid=ARDzDTR4vScd9PeY5PJDcNKpYUjs_1rDg_ClvgMJBFKJaZviR3LrIJrESVXbBHnXX4sIAPvRCzQc9Tzf

Aktualizacja:  2020-06-19