"Co widzę i czytam, to w umysł przekładam. Humanistyka i nauki społeczne jako środek komunikacji"


MINIONA -

Online
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczestników życia naukowego do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej, ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Co widzę i czytam, to w umysł przekładam. Humanistyka i nauki społeczne jako środek komunikacji", która odbędzie się online w dniach 26-27 września 2020. 

KORONAWIRUS A KONFERENCJA ONLINE
Z powodu zamknięcia uczelni do końca września, a tym samym braku możliwości spotkania się „twarzą w twarz” i wygłoszenia w ten sposób prezentacji, proponujemy inną formułę, którą w wypadku spotkania online uznajemy za możliwie najbardziej produktywną: 

do 12 września czekamy na abstrakty przesłane poprzez formularz zgłoszeniowy (link: https://forms.gle/sHmbbAmRYceiV4Hu6), 

do 13 września poinformujemy o kwalifikacji bądź odrzuceniu referatu (jeżeli nie dotrze do Państwa mail, prosimy o sprawdzenie spamu - zawsze wysyłamy mail z informacją o przyjęciu bądź nie na konferencję), 

do 21 września poprosimy zakwalifikowane osoby o przesłanie prezentacji oraz tekstów, stanowiących rozwinięcie tych prezentacji, o objętości do 5 stron znormalizowanego maszynopisu (nie licząc ewentualnych ilustracji); mowa tu o treściwym przedstawieniu wybranych problemów, stąd w miarę możliwości prosimy o ograniczenie przypisów, 

do 22 września organizatorzy ułożą panele złożone z 3-4 osób, a następnie udostępnią program, prezentacje i teksty online; każda osoba będzie proszona o zapoznanie się z wszystkimi wystąpieniami ze swojego panelu i przygotowanie przynajmniej dwóch pytań/komentarzy do pozostałych osób ze swojego panelu; 

W dniach 26-27 września uczestnicy spotkają się zdalnie na konferencji, która będzie polegać na dyskusjach w udostępnionych przez organizatorów „pokojach” Google Meet (co wymaga posiadania konta Gmail) – podczas paneli nie odbędzie się prezentacja referatów, a wyłącznie dyskusja dotycząca wcześniej nadesłanych prezentacji i tekstów; czas trwania każdego panelu to około 45 minut (przy 3-4 osobach biorących czynny udział). Dyskusja będzie moderowana. Do wzięcia udziału w konferencji wymagany jest jedynie mikrofon – nie ma konieczności udostępniania obrazu z kamery internetowej. Każda osoba uczestnicząca w konferencji będzie mogła wziąć udział we wszystkich dyskusjach – nie tylko w swoim panelu, tuż po konferencji zostaną wysłane zaświadczenia w wersji elektronicznej, a kilka dni później także zaświadczenia w wersji papierowej. 

TEMATYKA KONFERENCJI
Od wielu wieków pismo jest jednym z podstawowych narzędzi komunikacji międzyludzkiej. Pismo, jako umowne znaki, ma za zadanie odzwierciedlać język mówiony, tak aby zapewnić przetrwanie naszym myślom w ich pierwotnej formie. Wszystko po to, aby następne pokolenia mogły odczytać to, co dali nam nasi przodkowie – żeby wiedza nie umarła wraz z ludźmi, którzy dopiero co ją posiedli. W tej mierze humanistyka czy nauki społeczne z natury swojej zostały zdominowane przez tekst i dyskusje wokół tekstów.
Jednak przed wynalezieniem pisma funkcję komunikacji (oprócz bezpośredniego przekazu ustnego w kulturach oralnych) spełniały "obrazki" – piktogramy, których świadectwa można odnaleźć w dawnych kulturach na całej kuli ziemskiej. Nie jest zatem tak, że formy wyrazu naszej komunikacji nie ewoluowały, i że nie ewoluują obecnie. Zmiany te nie sprawiły również tego, że "obrazki" wyginęły. W czasach współczesnych przedstawienia graficzne mają się świetnie. Zabawne memy jako ilustracje z treściwym podpisem o wiele łatwiej przenoszą informacje i emocje niż niejeden rozbudowany komunikat tekstowy. Memy częstokroć bywają także środkiem wyrazu stronnictw politycznych. Jednakże pomimo pewnej formy "wtórnego analfabetyzmu", trudno wyobrazić sobie świat bez pisma i ogłaszać jego śmierć. W końcu codziennie czytamy miliony komunikatów, bądź to w formie artykułów w gazecie, wpisów internetowych czy książek stanowiących wyraz literackiego ducha. Nauki humanistyczne i społeczne nie są biernymi odbiorcami tych zjawisk, lecz aktywnie zajmują się ich analizą i badaniem.

W zakresie tematycznym konferencji mieszczą się referaty dotyczące szeroko pojętej historii i kategorii komunikacji w obrębie nauk humanistycznych i społecznych. Chętnie wysłuchamy wystąpień dotyczących takich zagadnień jak:

 historia pisma (jako dziedziny naukowej);
 geneza i fazy rozwoju pisma;
 rodzaje pism i ich znaczenie;
 znak i symbol;
 historia pisma piktograficznego;
 świadectwa historyczne i archeologiczne;
 znaczenie środków komunikacji;
 historia druku i książki;
 historia literatury;
 literatura idiologiczna (historia i rozwój);
 literatura faktu a jej znaczenie;
 literatura piękna;
 literatura dziecięca i młodzieżowa;
 biblioteki i ich znaczenie w historii ludzkości;
 środki przekazu oraz wyrazu dawniej i dziś;
 pismo i "obrazki" w dobie internetu;
 "pismo zaangażowane" politycznie, społecznie, kulturowo, artystycznie;
 humanistyka i nauki społeczne jako dziedziny uwięzione w piśmie swoich czasów i kultury;
 komunikacja i jej środki jako zagadnienie problematyczne;
 szanse i zagrożenia płynące z zachodzących zmian w formach komunikacji;
 nowoczesne formy komunikacji w edukacji i nauce;
 człowiek jako istota obrazkowa;
 komiks jako forma komunikacji i wyrazu artystycznego.


 Jesteśmy też otwarci na wszelkie inne propozycje badawcze związane z tematyką konferencji. 

KOGO ZAPRASZAMY?

Do udziału w konferencji zapraszamy osoby związane z historią, socjologią, kulturoznawstwem, literaturoznawstwem, pedagogiką, antropologią kulturową, naukami o mediach, naukami o sztuce, filologią, teologią, filozofią, psychologią, politologią oraz pozostałymi naukami humanistycznymi i społecznymi. Do udziału zachęcamy:

 studentów;
 doktorantów;
 pracowników naukowych;
 osoby spoza środowiska akademickiego. 

TERMINY:
 przyjmowanie zgłoszeń: do 12 września 2020;

 informacja o kwalifikacji zgłoszeń: do 13 września 2020;

 przesyłanie prezentacji i ich tekstowych omówień: do 21 września 2020;

 konferencja: 26-27 września 2020 (liczba dni zależeć będzie od liczby zgłoszeń). 

ZGŁOSZENIA
W celu zgłoszenia udziału należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/sHmbbAmRYceiV4Hu6.


Do 13 września 2020 zostaną wysłane maile zwrotne z informacją o przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia. Jeżeli nie dotrze do Państwa mail, prosimy o sprawdzenie spamu - zawsze wysyłamy mail z informacją o przyjęciu bądź nie na konferencję. OPŁATA KONFERENCYJNA
Opłata konferencyjna wynosi 99 zł i obejmuje udział w dyskusji konferencyjnej oraz wysyłkę zaświadczenia w wersji papierowej.Informacja o numerze konta zostanie wysłana wybranym osobom po informacji o przyjęciu i zakwalifikowaniu zgłoszenia.Faktury będą wystawiane na życzenie uczestników (należy wypełnić odpowiednie pole w formularzu zgłoszeniowym).  

KONTAKT
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy również do przesyłania wiadomości na nasz adres kontaktowy:
fundacjaddkk.warszawa@gmail.com






Źródło:  http://www.amorfati-journal.com/fundacja-ddkk/; https://www.facebook.com/Fundacjaddkk/?eid=ARDzDTR4vScd9PeY5PJDcNKpYUjs_1rDg_ClvgMJBFKJaZviR3LrIJrESVXbBHnXX4sIAPvRCzQc9Tzf

Aktualizacja:  2020-08-20 10:36:53