(Auto)biografie weganizmu - zaproszenie do nadsyłania artykułów


MINIONA -

online
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zaproszenie do nadsyłania artykułów do monografii wieloautorskiej pt. (Auto)biografie weganizmu

 

W przedmowie do Vegan Stories, zbioru krótkich opowieści autobiograficznych wegan  i weganek, Benjamin Zephaniah, brytyjski poeta, weganin i performer,  tak o opowieściach tych pisze: „Te historie naprawdę mają znaczenie, te historie przypominają nam, że nie ma jednego modelu weganizmu, że przychodzimy z różnych miejsc” (Vegan Stories, p. 12). Julie H. Rosenfield, pomysłodawczyni i redaktorka Vegan Stories, zwraca uwagę na konieczność podjęcia próby odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: Kim jest weganin/weganka? Jak to jest być weganinem/weganką? (p. 15). Aktualizacja odpowiedzi na te pytania jest niezbędna, bo dyskursy weganizmu nieustannie się zmieniają. Analiza pierwszoosobowych narracji wegańskich przynosi odpowiedzi na te pytania, wskazując zarówno na różnorodność kontekstów, w jakich formuje się i rozwija tożsamość wegańska, jak i na jej ewolucję.  Tak jak nie ma czegoś takiego jak jeden weganizm, tak nie ma jednej opowieści o doświadczeniu weganizmu.

Zapraszamy badaczki i badaczy do dyskusji o tym, w jaki sposób i za pomocą jakich środków mówimy o weganizmie w perspektywie narracji pierwszoosobowej. W dobie renesansu opowieści (auto)biograficznych to, jak konstruujemy własne tożsamości za pomocą narratywizacji weganizmu, to jak opowiadamy sobie i innym samych siebie za pomocą optyki wegańskiej stawia przed literaturoznawcami, kulturoznawcami i filozofami szereg pytań. Auto-refleksyjność osób na diecie wegańskiej pozwala na podjęcie analizy krytycznej takich zjawisk jak, na przykład, intersekcjonalność form opresji czy też epistemologia weganizmu: budowanie wiedzy o karnistycznych praktykach kulturowych, mierzenie się z własnymi emocjami wywołanymi świadomością ludzkiego okrucieństwa wobec zwierząt, poczucie kryzysu egzystencjalnego określonego przez Clare Mann jako vystopia – to zaledwie niektóre tylko elementy doświadczenia wegańskiego, którego spersonalizowany, indywidualny zapis stanowi formę tekstu kulturowego mówiącego wiele zarówno o nas i naszych codziennych praktykach, jak i o kontekście kulturowym, w obrębie którego funkcjonujemy.

Zapraszamy również do przybliżania postaci, które zrobiły wiele dla popularyzacji weganizmu w Polsce i za granicą teraz i w przeszłości. Mając świadomość, iż „stoimy na barkach olbrzymów,” zapraszamy do przedstawiania w kontekście badań kulturowych działalności tych, których nazwiska pozostają na marginesach historii kultury. Ich historie, często bliżej nieznane, pozwalają na dopisywanie kolejnych rozdziałów do historii weganizmu. Proponujemy Państwu udział we wspólnej refleksji nad kulturowym, psychologicznym i społecznym wymiarem wegańskiego aktywizmu i jego wpływem na los jednostki i społeczności. Pragniemy pokazać, że indywidualne doświadczenie weganizmu jest zawsze swego rodzaju szkłem powiększającym, które pozwala dostrzec zarówno ewolucje dyskursów kulturowych, jak i ich pęknięcia i wzajemne inspiracje.

 Proponowane tematy rozdziałów to, między innymi:

  weganizm w narracji pierwszoosobowej – vegan lifes stories

 doświadczenie wegańskie w kontekście intersekcjonalności

 procesy budowania wiedzy wegańskiej we wspomnieniach i esejach

 weganizm i technologies of self

 autobiografie wegańskie

 ekspresje podmiotu wegańskiego (literatura, sztuki wizualne)

 wegańskie przebudzenie w literaturze (powieść, autobiografia, pamiętnik)

 weganizm jako strategia oporu

 znani/nieznani: pionierki i pionierzy weganizmu w Polsce i na świecie

 

Prosimy o nadsyłanie abstraktów (200 słów) oraz noty biograficznej do 15 stycznia 2021 na adres: marzenakubisz@interia.pl Planowany termin składania artykułów – lipiec 2021.

Temat planowanej monografii jest tożsamy z tematem III ogólnopolskiego seminarium poświęconego studiom nad weganizmem w kontekście badan literackich i kulturowych zorganizowanym w październiku 2020 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Koszty recenzji artykułów i druku publikacji pokrywają uczestnicy projektu.






Aktualizacja:  2020-11-25 12:10:47