Międzynarodowa konferencja naukowa „Kształcenie akademickie w Europie po pandemii - krajobraz po bitwie czy nowe rozdanie?”


MINIONA -

Gliwice/online

Pragniemy zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowej konferencji naukowej zatytułowanej Kształcenie akademickie w Europie po pandemii - krajobraz po bitwie czy nowe rozdanie?

Rok 2020 pozostanie już na trwałe w powszechnej świadomości naznaczony przez pandemię koronawirusa, niemal wszystkie kraje w jej obliczu stanęły przed koniecznością drastycznego ograniczenia jednej z najbardziej istotnych zdobyczy współczesnego świata, jaką stanowi możliwość swobodnego przemieszczania się, by zapobiegać rosnącej fali zakażeń. Z dnia na dzień diametralnej zmianie musiał ulec dotychczasowy styl życia i realizowany model funkcjonowania społecznego. Mniej czy bardziej restrykcyjne formy lockdownu spowodowały, że życie zostało niejako przeniesione do Sieci, to tam pojawiła się jedyna bezpieczna przestrzeń dla relacji międzyludzkich, mobilności, wszelkich form aktywności, w tym również aktywności edukacyjnej. Brak możliwości wyboru, niejasna perspektywa czasowa i towarzyszące tej sytuacji wysokie poczucie zagrożenia, wygenerowały rzecz jasna różnorodne zaburzenia w funkcjonowaniu psycho-społecznym na szeroką skalę, jednocześnie jednak uruchomiły zarówno mechanizmy adaptacyjne, jak również procesy tworzenia zupełnie nowych strategii radzenia sobie w nietypowych sytuacjach, nowych rozwiązań w obszarze organizacji pracy czy edukacji.

To właśnie konsekwencje tych procesów oraz prognozy i projektowane zmiany w obszarze edukacji będą przedmiotem naukowego namysłu w ramach organizowanego przedsięwzięcia.

Mamy nadzieję, że konferencja stanie się inspiracją zarówno do wypracowania rozwiązań
o charakterze teoretycznym, jak i propozycji ich wykorzystania w praktyce.

Tematyka planowanego przedsięwzięcia, koncentrująca się wokół powszechnie dostrzeganego problemu pandemii i jej wpływu na nowy kształt edukacji, z jego wielowątkowym i zróżnicowanym wymiarem, zobligowała organizatorów do wyznaczenia bardziej szczegółowych obszarów merytorycznych, które pozwolą w naszym przekonaniu każdemu z Uczestników na dokonanie wyboru zakresu zagadnień najbliższego jego badawczym, czy też zawodowym zainteresowaniom.

Proponowane sekcje tematyczne dotyczyć będą następujących obszarów merytorycznych poszukiwań:

Panel pierwszy:  Edukacyjne prognozy, proponowane koncepcje i modele kształcenia akademickiego w odmienionej pandemią Europie  moderatorzy: prof. zw. dr hab. Stanisław Juszczyk oraz  prof. zw. dr hab. Andrzej Kiepas

Panel drugi:     Edukacja i biznes – projektodawcy i odbiorcy zmian edukacyjnych

moderatorzy: dr hab. Melanie Ellis, prof. PŚ oraz dr hab. Przemysław Gębal, prof. PŚ

Panel trzeci:    Edukacja po pandemii – perspektywa studenta i nauczyciela akademickiego

moderatorzy: dr hab. Izabela Bieńkowska, prof. PŚ oraz dr hab. Beata Pituła, prof. PŚ

 

Termin konferencji: 14.04. – 15.04. 2021 r.

Język konferencji: angielski, niemiecki, polski

 

Z uwagi na istniejącą sytuację epidemiologiczną konferencja zaplanowana jest  w formule online.

Udział w konferencji dzięki środkom uzyskanym z NAWA w ramach projektu Katamaran jest bezpłatny, złożone przez Uczestników teksty, po uzyskaniu pozytywnych recenzji zostaną opublikowane w planowanej do druku monografii (20 pkt), lub w  czasopiśmie "The New Educational Review" (20 pkt) lub "Kultura i Edukacja" ( 20pkt), lub „Organizacja i Zarządzanie” (20 pkt)

 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: https://e-politechnika.polsl.pl/index.php/konferencja_ribek/

STRONA KONFERENCJI: https://www.polsl.pl/Wydzialy/RK/HE_after/Strony/info.aspx






Źródło:  https://www.polsl.pl/Wydzialy/RK/HE_after/Strony/info.aspx

Aktualizacja:  2020-12-09