Kobiety w polityce. Polityka kobiet.


MINIONA -

Online

Truizmem jest stwierdzenie, że kobiety odgrywają coraz większą rolę w polityce. Najlepszym przykładem jest Finlandia, gdzie na czele wszystkich partii tworzących rządzącą koalicję stoją kobiety. Podobnie Polska nie ma się czego wstydzić, biorąc pod uwagę, że już w lipcu 1992 r. tekę premiera objęła Hanna Suchocka, zaś od tego czasu funkcję tę piastowały jeszcze dwie kobiety, tj. Ewa Kopacz i Beata Szydło. Kobiety aktywnie angażują się również w prace samorządów na każdym ich szczeblu – od wojewódzkiego po gminny. Nie sposób także pominąć ich roli w ruchach społecznych, o czym można było się przekonać w 2016 r., kiedy na ulicach wielu polskich miast pojawił się Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Czy w związku z tym można mówić o jakościowej zmianie w polityce - krajowej i międzynarodowej? Jak swoją rolę postrzegają same polityczki? Czy koniec dominacji mężczyzn w polityce to trwały trend, czy raczej chwilowa aberracja? Na te i pozostałe pytania chcemy
spróbować odpowiedzieć podczas konferencji „Kobiety w polityce. Polityka kobiet”, organizowanej w formie online 22 marca 2022 r.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, co pozwoli na kompleksowe ujęcie problematyki. Do udziału w niej zapraszamy politologów, socjologów, filozofów, prawników, medioznawców, historyków i przedstawicieli innych dyscyplin.

Proponujemy ujęcie tematu w ramach następujących obszarów dyskusyjnych:

1. Partycypacja i reprezentacja polityczna kobiet

2. Tło historyczne politycznej partycypacji kobiet

3. Partie polityczne a tematyka kobiet

4. Kobiety w samorządzie i ruchach społecznych

5. Preferencje wyborcze kobiet

6. Media wobec tematyki praw kobiet

7. Kobiety w polityce – kontekst międzynarodowy






Aktualizacja:  2022-02-07