Nie-ludzki obraz świata. Interdyscyplinarne spojrzenie na problem antropocenu.


MINIONA -

Online
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Studencko-Doktoranckie Koło Etnologów UŁ WAGABUNDA ma zaszczyt zaprosić Państwa na ogólnopolską studencką konferencję naukową pt. “Nie-ludzki obraz świata. Interdyscyplinarne spojrzenie na problem antropocenu”. Spotkanie odbędzie się w formie online, na platformie Microsoft Teams, w dniach 5-6 maja 2022 r.

Celem konferencji będzie przyjrzenie się na nowo relacjom, jakie łączą człowieka ze środowiskiem naturalnym i tzw. bytami nie-ludzkimi. Liczymy, że zapoznanie się z Państwa wynikami badań i doświadczeniami, dostarczy nam wielu nowych inspiracji oraz zmusi do głębszej refleksji na temat statusu natury i istot ją zamieszkujących.

Konferencja składać się będzie z czterech paneli tematycznych:
1. inspiracje teoretyczne (antropocen a posthumanizm, od etnografii wielogatunkowej do animal studies, ekokrytyka, teoria aktora sieci, teoria asamblażu itp.),
2. człowiek wobec środowiska - relacje z badań terenowych,
3. człowiek wobec kryzysu (problem katastrofy klimatycznej, zanieczyszczenia
środowiska, statusu bytów nie-ludzkich; współczesne nurty ekologiczne itp.),
4. wśród kulturowych przedstawień (relacja człowiek-zwierzę-roślina w literaturze, filmie
i szeroko pojętej sztuce).

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Zapraszamy do udziału w niej nie tylko antropologów, kulturoznawców czy literaturoznawców, ale wszystkich zainteresowanych powyższą problematyką.Czas wystąpienia nie może przekroczyć 20 minut. Uczestników prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz załączenie abstraktu (od 150 do 300 słów) najpóźniej do 13.03.2022 r.
https://forms.office.com/r/de0cxLaiH5

W razie dużego zainteresowania organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów. Osoby zakwalifikowane zostaną powiadomione o wynikach naboru w ciągu dwóch tygodni od zamknięcia rejestracji.

Konferencja potrwa dwa dni. Ilość paneli zależeć będzie od ilości zgłoszeń.

Udział w konferencji jest darmowy. Ze względu na jej zdalny charakter, wymagamy od uczestników posiadania sprzętu ze sprawną kamerą i mikrofonem oraz umożliwiającego zalogowanie się na platformę Microsoft Teams, na której odbędzie się konferencja.

Uczestnicy zobowiązani są do przesłania do 31 maja 2022 r. gotowych artykułów, z których złożona zostanie publikacja pokonferencyjna dostępna w formie online.

Wszelkie pytania prosimy kierować na nasz adres e-mail: wagabunda.etnologia@filhist.uni.lodz.pl.

Komitet organizacyjny:
Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Etnologów WAGABUNDA UŁ

Opiekun merytoryczny:
Dr hab. Monika Kujawska

Link do wydarzenia:

https://fb.me/e/1eKms9d3t






Źródło:  https://fb.me/e/1eKms9d3t

Aktualizacja:  2022-02-16