Ogólnopolska konferencja naukowa online „Reportaż i reportażyści – historia, media, literatura”


MINIONA -

Online

Reportaż pozostający na pograniczu literatury faktu, publicystyki oraz literatury pięknej to gatunek bardzo pojemy znaczeniowo, ujawniający dynamikę wydarzeń, w których autor był naocznym świadkiem lub też zna relacje osób biorących udział w wydarzeniu. Usytuowanie go w dyskursie pomiędzy narracją wyznaniową a doświadczeniem sprawia, że przestaje być fikcyjną opowieścią, stając się w zamian narzędziem „zdobywania ludzkich serc i umysłów” w ujęciu Haydena White’a. Przyjmując formę informacyjną lub relacjonującą kategoryzowany jest ze względu na omawianą tematykę, której podstawowym zadaniem jest rzetelność ukazywanych wydarzeń. Przykładowe pytania: w jaki sposób reportaż zakorzeniasię w zbiorczym postrzeganiu, czy w dobie postprawdy jest prawomocnym świadectwem reporterskiego punktu widzenia oraz czy reportażysta nie ulega pokusie fikcjonalizacji faktów, otwierają szerokie spectrum dyskusji. Mając to na uwadze organizatorzy konferencji zachęcają do podjęcia refleksji nad m.in. problematyką taką jak:

·         Reporter a reportażysta;

·         Poetyka narracji;

·         Cechy reportażu;

·         Formy reportażu;

·         Gatunki reportażu (rodzaje, odmiany);

·         Język reportażu;

·         Reportaż i literatura faktu;

·         Dokument i reportaż;

·         Historia gatunku;

·         Wybitni twórcy reportażu;

·         Reportaż interaktywny i intermedialny;

·         Perły reportażu;

·         Reportaż w mediach;

·         Social media;

·         Wydawnictwa reportażowe.

Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres rep.ekonferencja@gmail.com mija 10 kwietnia 2022 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:

  • abstrakt (max. 600 słów);
  • notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą tytuł naukowy, aktualną afiliację oraz profil badawczy
  • numer telefonu oraz korespondencyjny email.

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 160 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii wieloautorskiej w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numeru monograficznego czasopisma naukowego „Facta Ficta. Journal of Theory, Narrative & Media”(w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).






Źródło:  http://reportazekonferencja.wordpress.com

Aktualizacja:  2022-03-07 14:49:22