Nowe media (2) Kreatywność + Innowacyjność + Nowoczesność


MINIONA -

Toruń; Online

Powszechnie każdemu znane wyrażenie nowe media, funkcjonuje zarówno w literaturze przedmiotu, badaniach naukowców, jak i praktycznym zastosowaniu od kilkudziesięciu lat. Pierwszy raz pojawiło się już w latach 60. XX wieku. Od tamtego czasu dynamiczny postęp technologiczny, proces globalizacji oraz konwergencja mediów przyczyniły się do podjęcia przez naukowców poszukiwań w zakresie nowego języka dla określenia mediów, które budowane są w oparciu o dostęp do Internetu. Paul Levinson, już przeszło 10 lat temu zaczął używać na określenie otaczającej nas rzeczywistości medialnej pojęcia „nowe nowe media”.

 

Przyglądając się uważnie przeszłości medialnej dostrzegamy wyraźnie, że kiedyś opinia publiczna była kreowana przez wybrańców, którzy potrafili przekaz medialny ubrać stosownie we własne poglądy i przekazywać to społeczeństwu, które tak bardzo rządne jest informacji. Proces spopularyzowania Internetu, a przede wszystkim wzrost świadomości rzeszy ludzi o jego potędze sprawił, że stanowi on dziś fundament funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego.

 

Nie możemy obok tak istotnego zagadnienia przejść obojętnie. Szczególnie, że w tym obszarze dostrzegamy nie tylko pozytywne aspekty zastosowania nowych nowych mediów w praktyce; ale widzimy również bardzo wyraźnie, że potrafią one generować niepokój, a nawet boleśnie ranić drugiego człowieka, a nawet stać się narzędziem do prowadzenia zbrodniczych i dezinformacyjnych działań.  

 

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, każdego roku wspólnie z naukowcami, wykładowcami, praktykami, studentami podejmujemy rozważania na temat funkcjonowania nowych (nowych) mediów.

 

W roku 2022, chcemy zwrócić szczególną uwagę na praktyczne zastosowanie tego rodzaju mediów w różnych obszarach naszego codziennego życia – począwszy od przekazu informacji, przez usługi finansowe, medyczne, wydawnicze, informatyczne, poprzez politykę, a na sztuce i kulturze kończąc. Wskazanie tak szeroko obszarów, którymi pragniemy się zająć, sprawia, że w sposób wyraźny i niekwestionowany widzimy ogromny potencjał jaki mają tego typu media na nasze życie codzienne i podejmowane wybory.

Zachęcamy całe środowisko akademickie do zjednoczenia się w tej dyskusji i wzięcia udziału w proponowanej przez nas konferencji.

 

Niech nasze kreatywne spojrzenie na zagadnienie nowych nowych mediów, prowadzi nas do innowacyjnych pomysłów, a te do wdrażania nowoczesnych rozwiązań!






Źródło:  http://nowemedia.wsksim.edu.pl; wsksim.edu.pl

Aktualizacja:  2022-04-03