IV Konferencja archeologiczno-filologiczna KONFA


MINIONA -

Warszawa

Zarówno archeolodzy, jak i filolodzy określani mianem „klasycznych”, prowadzą badania nad dziedzictwem świata antycznego. Z pozoru ich doświadczenia badawcze wydają się całkowicie odmienne, jednak dzięki prowadzonym wspólnie badaniom, naukowcy obu tych dziedzin są w stanie przedstawić dzieje ludzkości w szerszym kontekście, rzucić nowe spojrzenie na dobrze już znane artefakty, teksty i stanowiska wykopaliskowe. Celem naszej konferencji jest prezentowanie najnowszych odkryć, a także analizowanie dobrze znanych tematów z perspektywy badań prowadzonych interdyscyplinarnie. Do udziału w konferencji zapraszamy nie tylko archeologów i filologów klasycznych, ale także przedstawicieli innych dziedzin, chcących spojrzeć na przeszłość z perspektywy swojej specjalizacji, takich jak na przykład historycy, kulturoznawcy, psycholodzy, czy informatycy. Nasza konferencja skupia się na czasach starożytnych, jesteśmy jednak otwarci na tematy wykraczające poza ten okres, o ile odnoszą się one do dorobku archeologicznego lub dotyczą analizy tekstów napisanych w językach klasycznych. 
Biorąc za punkt wyjścia popularyzację współpracy między młodym pokoleniem archeologów i filologów klasycznych, Koło Naukowe Młodych Klasyków UW oraz Międzywydziałowe Towarzystwo Naukowe Badań i Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego HUMANICA UW działające przy Uniwersytecie Warszawskim, zapraszają do wygłoszenia referatu (20-30 min.), dotyczącego przykładów współpracy interdyscyplinarnej i wzajemnego zastosowania dorobku archeologii klasycznej w badaniach filologicznych, jak i filologii klasycznej w badaniach archeologicznych.


Tematy wystąpień dotyczyć mogą przykładowo:

• powiązań i współpracy między przedstawicielami dziedzin archeologii i filologii klasycznej w przeszłości i współcześnie;

• perspektyw współpracy;

• odkryć archeologicznych i ich korelacji ze źródłami antycznymi;

• wykorzystania dorobku innych dziedzin w badaniach archeologicznych i analizie tekstów klasycznych;

• tradycji filologii klasycznej w archeologii;

• roli inskrypcji w badaniach archeologicznych i filologicznych;

• sposobów nowoczesnego prezentowania danych pochodzących z badań;

Pozostajemy również otwarci na inne propozycje, które byłyby związane z tematyką konferencji.
Konferencja jest bezpłatna.


Zgłoszenia abstraktów przyjmujemy do 10 października na adres: konferencja.f.a@gmail.com


Zgłoszenie zawierać powinno:

• Imię i nazwisko każdego prelegenta i jego afiliację (tytuł naukowy/rok studiów, nazwę wydziału i nazwę jednostki dydaktycznej)

• Tytuł wystąpienia

• Abstrakt do 300 słów przybliżający czego dotyczyć będzie referat


Konferencja odbędzie się 29 października 2022 roku. 


Konferencja odbędzie się w formie zdalnej lub hybrydowej.

Link do wydarzenia opublikowany zostanie w październiku. 






Źródło:  https://facebook.com/events/s/konferencja-konfa-archeologia-/600813051510815/

Aktualizacja:  2022-10-03 18:59:32