Ogólnopolska konferencja naukowa „Opowiedziane na nowo”
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Studenckie Koło Badaczy Popkultury Trickster zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Opowiedziane na nowo, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20–21 stycznia 2023 r.
Chociaż retellingi, a więc powtórnie opowiadane historie, nie są nowym zjawiskiem (już w starożytności zmieniano i przekształcano przekazywane ustnie mity), od kilku lat możemy zaobserwować popkulturową modę na ponowne wykorzystywanie znanych schematów, wątków, legend, baśni i uniwersów. Twórcy oraz fani tekstów kultury nie stronią od intertekstualnych, przewrotnych gier z tradycją. Utrwalone w powszechnej świadomości motywy współcześnie są jednak używane do zupełnie innych celów. Osadzanie rozpoznawalnych historii w nowych kontekstach to okazja do wnikliwej analizy i polemiki z wartościami, jakie niesie ze sobą tradycyjna opowieść. Do krytyki społeczno-kulturowej, zakwestionowania kanonu lub przedstawienia jego alternatywnej wersji.
Zgodnie z przekonaniem, że „lubimy to, co już znamy”, chcemy bliżej przyjrzeć się zjawisku retellingów, obecnych w niemal wszystkich gatunkach i mediach, oraz zrozumieć ich fenomen. Interesuje nas, co współcześni twórcy wnoszą do ugruntowanych już historii. Są to między innymi: strategie, jakie przy tym wykorzystują, zmiany dokonywane w strukturze i narracji klasycznych wątków oraz proponowane alternatywy.
Ponieważ retelling jest zagadnieniem interdyscyplinarnym, serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów i pracowników nauki reprezentujących dziedziny takie jak: literaturoznawstwo, antropologia, kulturoznawstwo, etnologia, socjologia, filmoznawstwo, psychologia, marketing.
Proponowane zagadnienia:
- renarracja vs retelling vs rewriting
- intertekstualność w popkulturze
- adaptacja, ekranizacja, lokalizacja
- historia alternatywna
- rewriting w twórczości internetowej, jak copypasty czy memy
- baśnie, mity i legendy w komiksie, filmie i serialu
- zjawisko anty-baśni
- odniesienia do tradycji gatunkowej we współczesnych dziełach
- renarracje w tekstach kultury dla dzieci i młodzieży i ich dydaktyczny wymiar
- feministyczne retellingi baśni, mitów i innych klasycznych historii
- renarracje przeznaczone dla dorosłych odbiorców
- fanfiction jako retelling, gatunki fanfiction, których sednem jest retelling: alternative universe, alternative ending, fix it, choose your own adventure
- przypadki rozbieżności kanonu i fanonu i ich recepcja
- relacje autora, fanów i dzieła poza tekstem i ich implikacje dla kanonu
- retcony, ich przyczyny i sposoby wykonania
Podstawowe informacje:
- Przewidywany czas wystąpienia: 20 minut
- Ostateczny termin nadsyłania abstraktów: 8 stycznia 2023 r.
- Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego pod poniższym linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdjyrobDMuNHEDV8mKaURTQfLW1PMzsavhk2xkqepYHcxqKsA/viewform
- Opłata konferencyjna: brak
- Język konferencji: polski
- Kontakt: skn.trickster@gmail.com
Z wyrazami szacunku
Komitet Organizacyjny
Studenckie Koło Naukowe Badaczy Popkultury „Trickster”