Ogólnopolska konferencja naukowa "Niewyjaśnione - niewytłumaczalne. Tajemnice, sekrety, tajniki, spiski"
Słowa „tajemnica” i „tajemniczy”, a już na pewno „spiskowy” wydają się pobudzać wyobraźnię i nie bez powodu używa się ich, a niekiedy nawet i nadużywa, aby opisać sensacyjną zagadkowość otaczających nas wydarzeń, zjawisk, motywacji do popełnionych czynów, niekiedy też w kontekście niewyjaśnionych wydarzeń, przeszłości etc. Jak pokazuje historia, sekrety i tajemnice towarzyszą nam od dawna – w dyskursie publicznym i życiu prywatnym, intymnym. Bywają jednak towarem, informacyjną zachętą, produktem na sprzedaż. Sekret jest znakomitym materiałem do plotek, a sama plotka potrafi zaciemnić coś oczywistego i nadać mu pozory tajemnicy. Tajemnice są też nader chętnie odkrywane, a implikacje tego bywają rozmaite. Warto więc o naukowy namysł nad kwestiami, które nierozerwalnie się ze sobą łączą: tajemnicą, zagadką, sekretem i podjąć się rozważań o nieco poszerzonej perspektywie. Organizatorzy konferencji zachęcają do rozważenia ich w kontekstach historycznych, kulturowych, medialnych etc. Proponując między innymi zagadnienia (choć oczywiście do nich się nie zawężając naukowej ciekawości):
· tajemnice, zagadki i sekrety w kulturze i jej tekstach (literatura, film, serial, gry, komiksy, sztuki plastyczne);
· filozofia;
· teorie spiskowe;
· spiski znane i odkryte;
· niewyjaśnione i niewytłumaczalne zjawiska;
· nawiedzone miejsca;
· społeczeństwo i jednostka wobec zagadki;
· tajna działalność;
· sekretne stowarzyszenia;
· spiski polityczne;
· niewyjaśnione zgony, zaginięcia, etc.
· sekrety rodzinne;
· psychologia;
· polityka;
· historia
· socjologia;
· religia;
· ezoteryka;
· mitologia i mit;
· zagadki kryminalne;
· nieznane symbole; szyfry i zagadki
· tajemne pisma i księgi;
· biografie i autobiografie; tajemnice celebrytów;
· media i social media
· skandale;
· tożsamość;
· niewyjaśnione zjawiska i katastrofy;
· technologie i wynalazki.
Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres tsz.ekonferencja@gmail.com mija 5 kwietnia 2023 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów); notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 190 PLN. Organizatorzy przewidują publikację