Ogólnopolska konferencja naukowa U(ś)cisk teraźniejszości. Kulturowe ujęcia problemów współczesnego świata
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Koło Naukowe Młodych Krytyków Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową U(ś)cisk teraźniejszości. Kulturowe ujęcia problemów współczesnego świata, która odbędzie się 26–27 maja 2023 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencja stanowi część II Festiwalu im. Jacka Łukasiewicza organizowanego przez Pracownię Współczesnych Form Krytycznych.
„Zmienia się skóra świata (...) rozpoczyna się nowa epoka – epoka uścisku z teraźniejszością” – ogłaszał Tadeusz Peiper w Punkcie wyjścia, artykule wstępnym w pierwszym numerze „Zwrotnicy” (1922). Awangardowy poeta z nadzieją spoglądał w przyszłość, na czekające człowieka wielkie odkrycia, wynalazki i idee. „Uścisk” oznaczał ekscytację nowością, możliwościami cywilizacji, które stawały się twórczą inspiracją dla Awangardy Krakowskiej. Podług słów Peipera miasto miało być „zaczarowaną wyspą potężnych wzruszeń”, ludzka masa – „współpracownikiem nowego piękna”, a maszyna – „poetyczną czarodziejką jego rozpalonych snów”. Takie fenomeny jak „szybkość, wynalazczość, nowość, potęga człowieka i epoki” zdaniem pisarza stanowiły „przedmiot nieznanych uniesień”. Sztuka miała afirmatywnie odzwierciedlać teraźniejszość oraz współdziałać z nowymi formami życia, przekuwając je na formy artystyczne.
W świetle problemów, z jakimi zmaga się ludzkość 100 lat po ukazaniu się manifestu „Zwrotnicy”, futurologiczne marzenia Peipera okazują się rażąco nieaktualne. Procesy społeczne, cywilizacyjne i gospodarcze, które można skojarzyć z hasłem „Miasto, masa, maszyna”, doprowadziły w ciągu XX wieku do wielu sytuacji kryzysowych. Rewersem urbanizacji, uprzemysłowienia, homogenizacji społecznej i kultu produktywności jest widmo katastrofy klimatycznej, atomizacja zbiorowości, pogłębiające się nierówności społeczne i ekonomiczne będące pokłosiem zglobalizowanego kapitalizmu. To tylko niektóre z problemów, z jakimi zmaga się współczesny człowiek. Czas pandemii i tocząca się tuż za granicą naszego kraju wojna zmuszają do krytycznego spojrzenia na wartości stanowiące podwaliny współczesnej cywilizacji.
Świadomość kryzysu tych wartości daje się zauważyć w kulturze XXI wieku – w tekstach naukowych, publicystycznych, użytkowych, mass mediach, dziełach sztuki, itd. Kultura schyłku nowoczesności nieustannie pozostaje w „uścisku z teraźniejszością”, w którym nie pozostaje nic z dawniej przyjacielskiego gestu współpracy, który chciała w nim dostrzegać historyczna awangarda. Raczej przypomina on dzisiaj zwarcie zapaśników. Dominować zaczyna raczej kontestacja „ucisku teraźniejszości” -- poszukiwanie recepty na zmianę, snucie alternatywnych projektów. Taki krytyczny namysł naznacza wiele współczesnych tekstów kultury, często wyznaczając problematykę wkraczającą w dziedzinę posthumanizmu; mamy nadzieję, że staną się one przedmiotem ciekawych, konferencyjnych wystąpień.
Zaproponowana tematyka może być ujmowana z wielu perspektyw, dlatego do udziału w sesji zapraszamy studentów, doktorantów i badaczy zainteresowanych literaturą, teatrem, filmem, sztukami wizualnymi, nowymi mediami, publicystyką, dyskursem filozoficznym, naukowym, itd.
Proponowana problematyka:
- różne dziedziny ekspresji artystycznej wobec takich współczesnych problemów, jak kapitalistyczny wyzysk ekonomiczny, nierówności, wykluczenie, niepokój społeczny, konflikty zbrojne, degradacja środowiska naturalnego w ujęciu humanistycznym/posthumanistycznym;
- sztuka odnawiająca lub poddająca rewizji tradycję awangardy (poetyka, motywy, kwestie światopoglądowe);
- kategorie teraźniejszości i nowości w dzisiejszej kulturze;
- wpływ nowych mediów i polityki na postrzeganie świata (globalne i lokalne);
- futurologia dziś – apokaliptyczne wizje a afirmatywne projekty przyszłości;
- alternatywne projekty współczesnego życia w dyskursie poradnikowym, mediach
i publicystyce, np.. (np. slow life, mindfulness, zero waste, projektowanie lokalnych wspólnot).
Podstawowe informacje
· Przewidywany czas wystąpienia: 20 minut
· Ostateczny termin nadsyłania abstraktów: 30 kwietnia 2023 r.
· Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego pod poniższym linkiem: https://forms.gle/DX94sE1Gx1JcJ7vb9
· Język konferencji: polski
· Koszt udziału w konferencji: 150 zł
· Po konferencji planowana jest publikacja wybranych artykułów w punktowanym czasopiśmie naukowym.
· Kontakt: knmk.uwr@gmail.com
Organizatorzy
Koło Naukowe Młodych Krytyków Uniwersytetu Wrocławskiego:
Kajetan Poniatyszyn
Julia Iwanicka
Weronika Kociołek
Olga Karlińska
Justyna Godlewska
Laura Lempert
Opiekunka koła – dr Dobrawa Lisak-Gębala
Konferencja stanowi część II Festiwalu im. Jacka Łukasiewicza organizowanego przez Pracownię Współczesnych Form Krytycznych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.