Ogólnopolska konferencja naukowa „Konflikty, niesnaski, konfrontacje”
Rzeczywistość przepełniona jest konfliktami, sporami, niesnaskami, nieporozumieniami – określić ją można jako swoistą sieć skomplikowanych zjawisk, które – niekiedy w sposób niezwykle ostry – antagonizują zbiorowości i jednostki. Te relacje, aczkolwiek niejednokrotnie stanowią zarzewie międzynarodowych incydentów, mają ogromny wpływ także na funkcjonowanie jednostek, ich dobrostan, umiejętność współistnienia w społeczności. Słusznie pisał Baudrillard, że „nasze życie […] toczy się w tego rodzaju bańce, w tej kryształowej kuli, w której zamknięto postacie zaludniające świat Hieronima Boscha”, a każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ciasna staje się owa Baudrillardowska bańka, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby przekazy medialne i social media. Czy więc żyjemy w świecie ustawicznego skonfliktowania, jesteśmy uczestnikami lub widzami sporów i waśni? Jaki wpływ wywierają podobne zjawiska na jednostki i grupy? W jakim stopniu jesteśmy tylko widzami, a w jakim partycypujemy w incydentach, jesteśmy ich sprawcami lub ofiarami? Organizatorzy konferencji proponują więc naukowy namysł nad zagadnieniami takimi jak m.in.:
· język sporu, retoryka konfliktu;
· konflikty polityczne;
· konflikty lokalne, spory międzynarodowe;
· konflikty militarne;
· konflikty etniczne;
· konflikty tożsamościowe;
· konflikty religijne;
· finanse i ekonomia;
· spory prawne;
· kultura a konflikt; artystyczne ujęcia sporów i skandali (literatura, film, serial, gry wideo, sztuki plastyczne)
· konflikty dawniej i dziś;
· konflikty rodzinne i pokoleniowe;
· psychologiczne aspekty i podłoża konfliktów;
· spory społeczne, ruchy społecznościowe, wolnościowe, emancypacyjne;
· sprzeciw wobec władzy, władza a społeczeństwo;
· sztuka a spory artystyczne, społeczne, prawa autorskie;
· social media;
· media
· antagonizmy;
· skonfliktowanie jednostkowe;
· historia – słynne spory, skandale, waśnie;
· COVID19 – pandemia a konflikty;
· edukacja wobec konfliktów; dydaktyka i pedagogika.
Niezależnie przyjmowane będą również inne propozycje tematyczne, w tym np. studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej. Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres ksw.ekonferencja@gmail.com mija 4 czerwca roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację