Ogólnopolska konferencja naukowa „Sprawiedliwość”
„Sprawiedliwość” to pojęcie zawierające w sobie wiele skomplikowanych aspektów. Bywa traktowane subiektywnie, bywa, że służy celom ideologicznym, także tym o politycznej proweniencji. Jest nadto obecne w mowie codziennej, języku potocznym, rodzinnych dysputach, lecz i w dyskursach zaangażowanych, dotyczy tak spraw jednostkowych, jak i całych zbiorowości. Pojawia się w kontekstach wiary, filozofii, kultury, sztuki. Jest słowem, które ukonkretnia się nade wszystko jako sygnał pewnych dążeń, acz niesie ze sobą często ogromny ładunek emocjonalny, bagaż historyczno-społeczny. Stąd pomysł, aby zaproponować naukowy namysł nad wielowymiarowością oraz interpretacjami rozmaitych aspektów związanych ze sprawiedliwością. Wobec tych kwestii organizatorów konferencji będą interesować różne konteksty, np. takie zagadnienia, jak:
· sprawiedliwość jako temat kulturowy (literatura, sztuki piękne, film, serial, komiks, gry wideo etc.);
· sprawiedliwość jako hasło i narzędzie: ideologiczne, polityczne, ekonomiczne;
· historia;
· nowoczesność;
· społeczne postrzeganie sprawiedliwości, oczekiwania społeczne;
· wymierzanie sprawiedliwości; dochodzenie sprawiedliwości;
· śledztwa, zagadki, tajemnice;
· zawody powiązane z wymiarami sprawiedliwości;
· obecność dyskursu sprawiedliwości w mediach, social mediach;
· kampanie medialne;
· ekonomia;
· prawo;
· polityka;
· służby mundurowe;
· edukacja;
· psychologia
· socjologia;
· religia;
· mitologie i legendy;
· jednostka wobec sprawiedliwości.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: polit.ekonferencja@gmail.com mija 28 kwietnia 2023 roku. Na podany adres należy przesłać:
• abstrakt (max. 600 słów);
• aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
• numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 190 PLN. Organizatorzy przewidują publikację