X Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne "Symbioza" im. prof. Krzysztofa W. Szewczyka
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Symbioza to oddziaływania międzygatunkowe polegające na obopólnej korzyści. Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne „Symbioza” im. prof. Krzysztofa W. Szewczyka już od ponad 10 lat gromadzi studentów i absolwentów biotechnologii i pokrewnych kierunków, którzy dzielą się wiedzą, doświadczeniami i dobrą zabawą. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.
W tym roku Sympozjum będzie miało formę hybrydową — uczestnikom, którzy nie będą w stanie pojawić się osobiście na naszym wydarzeniu, proponujemy bierny udział online. Stacjonarny udział w Sympozjum stanowi nie tylko okazję, by posłuchać wybitnych prelegentów, ale też by zaprezentować wyniki własnych badań z zakresu biotechnologii, biologii, bioinżynierii, bioinformatyki, chemii, technologii chemicznej, inżynierii chemicznej, medycyny, farmacji, nauk związanych ze środowiskiem, ale także pokrewnych dziedzin uwzględniających takie tematy jak biodruk, opracowywanie leków, komórki macierzyste, technologia mikroprzepływów, szeroko pojęta mikrobiologia, nowotwory, bioremediacja, czy neurobiologia oraz inne zagadnienia, które kojarzone są z biotechnologią.
Idea organizacji wspólnej konferencji naukowej narodziła się podczas jednej z niezliczonych imprez integracyjnych w umysłach Agaty Rakszewskiej – byłej członkini Koła Naukowego Biotechnologów “KNBiotech” działającego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Marcina Szymona Filipiaka – wieloletniego członka i byłego prezesa “Herbionu” działającego na Politechnice Warszawskiej. Celem, który im przyświecał była wymiana doświadczeń i wiedzy oraz integracja studentów biotechnologii w Polsce oraz nawiązanie współpracy między kołami naukowymi o tematyce biotechnologicznej działającymi na warszawskich uczelniach – Politechnice Warszawskiej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytecie Warszawskim. Dostrzegając różnice w programach nauczania kierunku „Biotechnologia” na PW, SGGW i UW, niemożliwym jest jednocześnie stwierdzenie, który z programów jest najlepszy. Pod tym względem, wszystkie trzy uczelnie uzupełniają się. Uznając, że warto celebrować te różnice bez wskazywania na lidera, podjęto decyzję, by zorganizować wspólnie ogólnopolską konferencję.