ANTROPOLOGIA KOMUNIKACJI. OBLICZA PISMA


MINIONA -

Opole

Specyfika wizualnych systemów komunikacji, tworzonych od starożytności aż do czasów współczesnych, mimo różnic formy i obszaru geograficznego, zawsze wiąże się z ich funkcją społeczną i rolą w kulturze. Podczas konferencji chcemy przyjrzeć się bliżej tym relacjom — sposobom używania znaków graficznych w komunikacji między członkami społeczności, przyczynom ich tworzenia i sposobom, w jaki się rozwijają, gdy staną się już częścią kulturowej wspólnoty. Chcemy przeanalizować nie tylko przypadki, w których udało się stworzyć system adekwatny dla swoich zadań i efektywnie go wykorzystywać, ale także rozważyć przyczyny komunikacyjnych niepowodzeń lub ograniczanie używania poszczególnych systemów. Interesuje nas ewolucja systemów pisma i innych znaków używanych do komunikacji za pośrednictwem form graficznych, ich wpływ na zjawiska kulturowe i odwrotnie — przyczyny, dla których zostały akurat w taki sposób skonstruowane.

Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do interdyscyplinarnej dyskusji, pozwalającej dostrzec sposoby powstawania i funkcjonowania wizualnych systemów komunikacyjnych na przestrzeni czasu i w różnych kulturach. Zapraszamy badaczy ze wszystkich dziedzin nauk humanistycznych, którzy w ramach swoich badań zajmują się graficznymi systemami komunikacji w różnym obszarze czasowym i geograficznym: filologów klasycznych i neofilologów, semiotyków, antropolingwistów, komunikologów, historyków, historyków sztuki, kulturoznawców, archeologów, językoznawców i literaturoznawców. Interdyscyplinarne spojrzenie na tradycje i metody komunikowania się pozwoli nam na wszechstronną analizę tego zjawiska oraz stworzenie bazy dla badań nad tym obszarem wiedzy.

Proponowane zagadnienia:

·         semiotyka pisma i jego rola w kulturze;

·         językowe, kulturowe i antropolingwistyczne aspekty badań nad pismem;

·         materialny aspekt nośników pisma i systemy protopisma;

·         narracja w różnych systemach pisma i ich związki z przekazem ustnym.

Przewidujemy 20-minutowe referaty, po których nastąpi 10 minut dyskusji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie abstraktów o długości 400–500 słów, prezentujących treść referatów, najpóźniej do 30 października 2016 r. na adres:

antropologia.komunikacji@gmail.com

 Językami konferencji są język polski i język angielski

Ważne daty:

·         Przesłanie abstraktów: do 30 października 2016

·         Informacja o przyjęciu referatu do wygłoszenia: do 11 listopada  2016

·         Termin dokonania opłaty konferencyjnej: do 06 grudnia 2016

·         Przesłanie artykułów do publikacji: do 30 września 2017

Miejsce konferencji: Opole.

Opłata konferencyjna wynosi 290 zł. Nie obejmuje ona kosztów podróży ani zakwaterowania. Organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne oraz catering podczas przerw kawowych.

Referaty, które pomyślnie przejdą proces recenzyjny, zostaną opublikowane w monografii tematycznej ramach serii Prace Komisji Nauk Filologicznych Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu lub w periodyku naukowym Academic Journal of Modern Philology (7 pkt. na liście MNiSW).






Aktualizacja:  2016-09-04 12:17:56