DOKONANIA OSTATNIEJ DEKADY I PERSPEKTYWY ROZWOJOWE NAUK O MEDIACH i KOMUNIKOWANIU W POLSCE


MINIONA -

Wrocław

Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej w 2017 roku będzie świętować 10-lecie swojego istnienia. W ciągu tego okresu stało się ono inicjatorem wielu istotnych przedsięwzięć naukowych, m.in. organizatorem czterech kongresów, licznych konferencji krajowych i zagranicznych, inicjatorem konferencji Central and Eastern European Communication (CEECom). Towarzystwo jest założycielem  i wydawcą Central European Journal of Communication, jednego z najważniejszych i już dobrze rozpoznawalnego na świecie czasopisma komunikologicznego, które za rok obchodzić będzie swoje dziesięciolecie obecności na rynku. Co najważniejsze, PTKS przyczyniło się do integracji środowiska polskich badaczy komunikacji i mediów oraz powołania do życia nowej dyscypliny naukowej, jaką są nauki o mediach.

A wszystko to zaczęło się we Wrocławiu w kwietniu 2007 roku. Dlatego też chcielibyśmy Państwa zaprosić na obchody Jubileuszu Towarzystwa do stolicy Dolnego Śląska w dniach 25-26 kwietnia 2017 roku. Organizatorem wydarzenia będą Instytut Politologii oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ten drugi, będąc rówieśnikiem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej chciałby w tych dniach razem z Państwem świętować także swój Jubileusz dziesięciolecia.

Pierwszego dnia, którego gospodarzem będzie Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, planujemy podsumować i przypomnieć osiągnięcia Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Będzie to okazja do spotkania z największymi autorytetami polskiej nauki o mediach i komunikacji, w tym  członkami honorowymi PTKS. Celem paneli będzie  przedstawienie sukcesów, ale może też i wyzwań badawczych w obszarach poszczególnych sekcji działających w ramach Towarzystwa. Prosimy więc o zgłaszanie wystąpień dotyczących ważnych badań oraz istotnych publikacji minionego dziesięciolecia.

Drugiego dnia, którego gospodarzem będzie Instytut Politologii, planujemy określić wyzwania stojące przed naukami o mediach i komunikacji. Zapraszamy Państwa do nadsyłania propozycji wystąpień konferencyjnych, które dotyczyłyby problemów, z jakimi w kolejnych latach przyjdzie nam się mierzyć. Proponujemy:

1.      Znaczenie metodologii badań w naukach o mediach i komunikacji. Studia empiryczne, ilościowe i jakościowe, krytyczne, hybrydowe. Pochodzimy z różnych dyscyplin (politologia, socjologia, filologia, kulturoznawstwo, prawo, etc.) i mamy różne doświadczenia, a co będzie przyszłością badań w naszej dyscyplinie?

2.      Kolonizacja  mediów przez politykę. Fakt czy wymysł naukowców i publicystów? A może to media kolonizuję politykę? Relacje obu tych uczestników procesu komunikowania politycznego. A co z obywatelami ?

                          

3.      Media społecznościowe a media tradycyjne? Czy już można mówić o dominacji Facebooka czy Twittera nad klasyczna prasą czy telewizją? Rola obywateli/ użytkowników w tym procesie.

 

4.      Inne ważne tematy badawcze, które powinniśmy  podjąć. 






Źródło:  http://www.ptks.pl

Aktualizacja:  2016-11-22 18:43:27