V Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z serii "Współczesne przestrzenie edukacyjne biografistyki". Temat przewodni: "Oblicza patriotyzmu w biografiach"


MINIONA -

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Katedra Biografistyki Pedagogicznej
Instytutu Pedagogiki
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
oraz
Fundacja „Biografie Codzienności”
zapraszają do udziału w
V Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej
z serii:
Współczesne przestrzenie edukacyjne biografistyki
na temat:

Oblicza patriotyzmu w biografiach
która odbędzie się 21-22 kwietnia 2017 r.
na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie

Kolejny raz Katedra Biografistyki Pedagogicznej KUL wraz z Fundacją „Biografie
Codzienności” serdecznie zapraszają badaczy biografii – pedagogów, historyków, socjologów, psychologów, filozofów, teologów, politologów filologów – do Lublina na konferencję biograficzną. Pragniemy, aby spotkanie stało się inspiracją do dyskusji na temat biografii, w których różne oblicza patriotyzmu narodowego, regionalnego i lokalnego są elementem wychowania młodych pokoleń i zachowania wartości jednoczących te wspólnoty.
W 2018 roku będzie przypadała setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten zbliżający się jubileusz stał się pretekstem, aby pochylić się nad zagadnieniem patriotyzmu zarówno w sensie postawy, jak i jego roli w wychowaniu społecznym, narodowym czy historycznym. Bo przecież patriotyzm jako postawa jest charakterystyczny dla każdej z epok i dla każdego z narodów, regionów czy też małych ojczyzn. Patriotyzm nierozerwalnie wiąże się z różnymi, ukształtowanymi historycznie i kulturowo, formami postaw wobec osób, społeczności czy grup współżycia społecznego. Patriotyzm przyczynia się do ukształtowania nowego typu człowieka różnych kultur/narodów/grup/światów oraz nowej świadomości jednostkowej i zbiorowej. Ponadto postawy patriotyczne wpływają na biografie poszczególnych jednostek i zbiorowości, na wyznawane przez nie wartości, postawy życiowe i zachowania społeczne.
Cechami patriotyzmu jest umiłowanie ojczyzny i narodu oraz szacunek dla przodków (znajomość dziejów, kultywowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic, oddawanie czci bohaterom oraz zachowanie pamięci o nich). Patriotyzm to także postawa prospołeczna przejawiającą się w pozytywnym działaniu na rzecz rozwoju społeczności lokalnej (o charakterze kulturalnym, politycznym, gospodarczym i społecznym); uczestnictwo w wyborach, świadoma postawa obywatelska, ochrona własnego dziedzictwa kulturowego. W czasie wojny postawa patriotyczna wiąże się z obowiązkiem obrony terytorium własnego kraju przed atakującym wrogiem. Patriotyzm to stawianie dobra kraju i całej społeczności ponad interes osobisty (poczucie więzi społecznej i emocjonalnej z narodem, kulturą, tradycją oraz przodkami). Patriotyzm opiera się na poczuciu lojalności wobec społeczności, w której się żyje. Wiąże się także z poszanowaniem innych narodów i ich kultury.
Mamy nadzieję, że tak szerokie i wieloznaczne ujęcie tematu okaże się inspirujące do wielowątkowej wymiany poglądów, a także ukazania niezwykłych biografii patriotów.

Obszary tematyczne konferencji

 Wielowymiarowość postaw patriotycznych w biografiach

 Patriotyzm lokalny i przywiązanie do małych ojczyzn w biografiach

 Wychowawczy wymiar biografii patriotycznych

 Ojczyzna w biografiach emigrantów i obywateli urodzonych poza granicami kraju

 Postawy patriotyczne w biografiach na przestrzeni różnych epokach

 Patriotyzmy narodowe widziane przez biografie / Oblicza patriotyzmu w różnych krajach i narodach

 Wychowanie do patriotyzmu przez biografie  Patriota czy nacjonalista? Postrzeganie przywiązania do ojczyzny w wielokulturowym świecie

 Biograficzny wymiar patriotyzmu jako umiłowanie własnej ojczyzny i narodu oraz szacunek dla przodków

 Patriota – wzorzec osobowy czy przebrzmiała idea?

 Biografia a tożsamość i patriotyzm

 Narracje biograficzne patriotyzmu

 Patriotyzm opowiadany i przeżywany w narracji i biografii

 Środowisko (szkolne, rówieśnicze, rodzinne…) wobec kształtowania postaw patriotycznych

 Patriotyzm a subkultury w biografii

Osoby zainteresowane czynnym udziałem w konferencji prosimy o przesyłanie tematów i streszczeń wystąpień w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 marca 2017 r.

Przewidujemy wystąpienia w formie wykładów (15 minut). Zgłoszenia należy dokonywać poprzez formularz zamieszczony na stronie Katedry Biografistyki Pedagogicznej KUL JP II, w zakładce V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne przestrzenie edukacyjne biografistyki”. Zgłoszenie i abstrakt należy przesłać drogą e-mail na adres kbpkul@gmail.com do 20 marca 2017 r. Tekst wystąpienia na ten sam adres do dnia rozpoczęcia konferencji, czyli 21 kwietnia 2017 r., ze względu na ograniczenia czasowe dotyczące redakcji i wydania publikacji pokonferencyjnej.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej: http://www.kul.pl/katedra-biografistyki-pedagogicznej,11001.html oraz strony Katedry na Facebooku https://www.facebook.com/katedrabiografistyki.pedagogicznej?fref=ts 






Źródło:  http://www.kul.pl/katedra-biografistyki-pedagogicznej,11001.html

Aktualizacja:  2017-01-18