Dyskryminacja w sferze publicznej i prywatnej


MINIONA -

Katowice

konferencja internetowa
20.03.2017 - 23.03.2017

Od 20 do 23 marca 2017 roku obywać się będzie konferencja internetowa pt. „Dyskryminacja w sferze publicznej i prywatnej”.

Ideologia globalizacji hołdująca koncepcji scalania i harmonizowania społeczeństwa, nie przyniosła tak oczekiwanego przełomu w kształtowaniu i pielęgnowaniu postaw szacunku i akceptacji. Pomimo niezaprzeczalnego postępu technologicznego, informacyjnego czy przemysłowego cywilizacja XXI nadal pielęgnuje przestarzałe mechanizmy i schematy utrudniające przełamywanie stereotypów i szkodliwych dla wielu grup społecznych barier. Podejmowane raz za razem akcje manifestacyjne, protesty odbywające się pod szyldem „ochrony praw”, uroczyście podpisywane traktaty, zobowiązania czy konwencje, choć widowiskowe i – niewątpliwie – konieczne, nie przekładają się na codzienne praktyki i działania regulujące zasady funkcjonowania w różnych wymiarach sfery publicznej i prywatnej. Ta wielowymiarowość, a zarazem złożoność dyskryminacji budzi uzasadniony niepokój.  Słownikowa definicja dyskryminacji  wskazuje, że pod pojęciem tym ukryte są działania mające na celu „pozbawianie równouprawnienia, upośledzanie, szykanowanie pewnej grupy ludzi, ze względu na ich pochodzenie albo przynależność klasową, narodową, rasową” (W. Kopaliński, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, Warszawa 1989, s. 133). W praktyce jednak coraz częściej doświadczamy zjawiska nakładania się wielu różnych kategorii kulturowych i społecznych, przekładających się na kumulowanie czy też „sumowanie” wielorakich obszarów wykluczenia. Gwałtowne rozpowszechnianie się dyskryminacji wielokrotnej można potraktować jako bodziec inicjatorów niniejszej konferencji do próby zjednoczenia różnych środowisk naukowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, środków masowego przekazu, a także członków formalnych i nieformalnych grup zrzeszających wszystkich tych, którym idea propagowania haseł tolerancji i równości nie jest obca.

Wśród poruszanych zagadnień znaleźć się mogą następujące bloki tematyczne:

  • dyskryminacja jako kategoria socjologiczna,
  • ksenofobia i homofobia w polityce europejskiej,
  • dyskryminacja jako kategoria prawna i instytucjonalna,
  • dystanse wobec mniejszości społecznych, religijnych, obyczajowych i kulturowych,
  • ageizm – przyczyny oraz skutki,
  • państwo wobec „obcych” – „obcy” wobec państwa,
  • wymiary dyskryminacji w edukacji i szkolnictwie wyższym,
  •  mobbing i dyskryminacja na rynku pracy,
  • ·mechanizm stereotypizacji i wykluczania w środkach masowego przekazu,
  • case studies – przykłady dobrych praktyk przeciwdziałania dyskryminacji.

 

Aby wziąć udział w konferencji, należy wejść na adres internetowy przesłany drogą elektroniczną dzień przed konferencją. Za pomocą otrzymanego hasła zalogować się do platformy, na której umieszczone zostały prezentacje. Przeglądanie prezentacji odbywa się w dowolnym, wybranym przez uczestnika konferencji momencie (asynchroniczność). Istnieje możliwość komentowania poszczególnych prezentacji, a także możliwości dyskutowania z ich autorami.

Do wyboru są trzy rodzaje prezentacji:

  • prezentacje multimedialne przygotowane w PowerPoint.
  • plakat w formacie .jpg, .png,
  • prezentacje audio (nagrane wystąpienie).

 

Po zakończonej konferencji każdy uczestnika otrzymuje certyfikat potwierdzający jego udział w wydarzeniu. Opłata wynosi 100 zł. Organizatorami konferencji są Uniwersytet Śląski w Katowicach i spółka akademicka Wiseplace sp. z o.o.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wiseplace.pl 






Źródło:  http://www.us.edu.pl/konferencja-pt-dyskryminacja-w-sferze-publicznej-i-prywatnej-0

Aktualizacja:  2017-01-27 07:22:52