Horror, spirytualizm i praktyki grozy. Transgresje interdyscyplinarne
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Z przyjemnością zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Horror, spirytualizm i praktyki grozy. Transgresje interdyscyplinarne, organizowanej przez Koło Hermeneutyczne UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej) i Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii. Konferencja odbędzie się w dniach 5-6 maja 2014 r. w Collegium Maius w Poznaniu.
Strach jest jedną z najważniejszych emocji podstawowych warunkujących nie tylko ludzką zdolność do przetrwania, lecz przejawiającą się we wszelakich ludzkich działaniach. Przetworzony przez kulturę, inspiruje na wszystkich polach sztuki, pozostając jednocześnie tajemniczy i pierwotny. W szczególności wpływ ten uwidacznia się na polu praktyk grozy, w przejawach spirytualizmu, jak i w horrorze.
Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników naukowych zajmujących się zagadnieniem wszechstronnie pojmowanej grozy i jej możliwymi przejawami. Zwracamy się więc zarówno do literaturoznawców, filmoznawców, teatrologów, komiksoznawców, historyków sztuki, kulturoznawców, antropologów i etnologów, psychologów, kognitywistów, filozofów i socjologów. Zamierzamy określić miejsce horroru w szeroko pojętej kulturze i sztuce (literatura, film, komiks, malarstwo, teatr) oraz w egzystencji, czy to jednostkowej czy zbiorowej (filozofia, nauki przyrodnicze, psychologia, antropologia, etnologia, socjologia). Konferencja ma za zadanie przyjrzeć się jak największemu spektrum interpretacji zjawiska strachu i pokazać różnorodność kulturowej recepcji fenomenu, od kultur pierwotnych, przez średniowiecze, gotycyzm, aż po nowoczesność.
Proponowane zagadnienia:
- miejsce strachu w sztuce - horror jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy
- potrzeba wywoływania strachu w odbiorcach widowisk i mediów
- strach w kulturze medialnej
- groza w mediach cyfrowych
- strach pierwotny w dzisiejszych społeczeństwach
- modelowanie przejawów strachu poprzez czynniki kulturowe
- sposoby rozpatrywania strachu we współczesnych naukach kognitywnych i przyrodniczych
- ujęcie strachu w systemach filozoficznych
- technologia jako przyczyna strachu
- obrazowanie lęku w nauce, sztuce i literaturze
Proponowana lista zagadnień nie wyczerpuje problematyki konferencji, dlatego zachęcamy także do nadsyłania zgłoszeń nie mieszczących się w jej obrębie.
W celu zgłoszenia chęci czynnego udziału w konferencji, prosimy wypełnić kartę zgłoszeniową oraz przesłać ją na adres: praktykigrozy@gmail.com.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31.03.2014 r.
Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie monografii.
Kartę zgłoszeniową pobrać można pod adresem:
https://drive.google.com/file/d/0B2u4BvbBQiCWM2t2bjN6MGVzNFk/edit?usp=sharing
Udział bierny w konferencji jest bezpłatny.
Organizator konferencji: Koło Hermeneutyczne UAM, Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii.