Współczesne metody fizjoterapii w leczeniu ortopedycznym wybranych dysfunkcji stawu ramiennego i obręczy barkowej


MINIONA -

Wyższa Szkoła Fizjoterapii, Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

W dniach 14-15 czerwca we Wrocławiu odbędzie się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa, której tematem głównym będą dysfunkcje stawu ramiennego i obręczy barkowej. Wybitni specjaliści poprowadzą wykłady i warsztaty związane z tą tematyką, aby nie tylko podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również nauczyć zgromadzone audytorium praktycznych umiejętności. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.

Konferencja zapowiada się interesująco. Wśród prelegentów znajdują się takie osobistości jak: prof. dr hab. n. med. Jarosław Fabiś – kierownik Kliniki Artroskopii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Traumatologii Sportowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Andrzej Czamara – rektor Wyższej Szkoły Fizjoterapii, czy prof. dr hab. med. Leszek Romanowski – kierownik Katedry i Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Podczas wykładów i dyskusji pojawią się tematy specjalistyczne z zakresu klasyfikacji i diagnostyki dysfunkcji obręczy barkowej, badania ortopedycznego stawu ramiennego, czy terapii osoczem bogato płytkowym (PRP) i komórkami macierzystymi w dysfunkcjach stawu ramiennego. W programie przewidziano zajęcia praktyczne w formie warsztatów. Wszyscy zainteresowani będą mogli aktywnie uczestniczyć w badaniu ortopedycznym, nauczyć się prowadzenia kompleksowej fizjoterapii po zwichnięciu stawu ramiennego oraz poznać elementy treningu funkcjonalnego.

Pacjenci na pierwszym miejscu

Urazy stawu ramiennego oraz obręczy barkowej należą do najczęstszych kontuzji przede wszystkim sportowców i osób uprawiających sport amatorsko. Fizjoterapeuci na co dzień spotykają się z wieloma pacjentami, którzy przeciążają stawy i muszą poddać się rehabilitacji, aby móc dalej trenować. Chcąc zapewnić im najlepszą opiekę i powrót do pełnego zdrowia, tematem wrocławskiej konferencji będzie w tym roku właśnie ramię i bark – przekonuje dr Marek Kiljański, Prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii – Myślę, że każdy uczestnik skorzysta na udziale w naszym wydarzeniu nie tylko w sensie teoretycznym, ale także praktycznym. Warsztaty to najlepsza forma nauki, a że kadra naukowa posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie – będzie to owocne spotkanie i szansa na wymianę spostrzeżeń. Ciekawym zagadnieniem są techniki terapii manualnej barku oraz ocena prioprocepcji po artroskopii ,,zamrożonego barku”. Pod czujnym okiem wybitnych specjalistów takich jak dr hab. n. med. Przemysław Lubiatowski i dr n. med. Maciej Kentel nasi słuchacze wzbogacą swoją wiedzę w tej dziedzinie – dodaje.






Źródło:  http://www.wsf.wroc.pl/strona/konferencja-bark

Aktualizacja:  2014-06-06 00:00:00