Miasto kultury czy miasto kulturalne? Kultura i Rozwój w Bydgoszczy


MINIONA -

Bydgoszcz

Seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” tym razem odbędzie się w Bydgoszczy. 25 listopada będziemy rozmawiać o energii społecznej, jaka wyzwoliła się w polskich miastach w wyniku zaangażowania w rywalizację o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz w inne działania inspirowane kulturą.

25.11.2011, Akademicka Przestrzeń Kulturalna w Bydgoszczy, ul. Królowej Jadwigi 14, godz. 12.00 - 14.30

Seminarium organizowane przez Narodowe Ce...ntrum Kultury i Collegium Civitas przy współpracy Obserwatorium Kultury Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Pracowni Kultury Współczesnej

Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, Bydgoski Kongres Kultury, łódzki Regionalny Kongres Kultury, warszawski Ruch Obywateli Kultury, działalność Sztabu Antykryzysowego i zbliżający się Kongres Kultury w Poznaniu, Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego w Lublinie to tylko kilka przykładów społecznego ożywienia w polskich metropoliach, do którego pretekstem stała się kultura.


Jakie są podobieństwa, a w czym się różnią lokalne inicjatywy? Jak stworzyć platformę wymiany doświadczeń? Czy potrzebna jest koordynacja działań lokalnych i regionalnych, by wspólnie z Ruchem Społecznym Obywatele Kultury monitorować realizację Paktu dla Kultury? Czy należy zabiegać o przyjęcie lokalnych paktów dla kultury? To najważniejsze problemy, o których chcemy rozmawiać podczas wyjazdowego seminarium „Kultura i rozwój” w Bydgoszczy.

W spotkaniu, które poprowadzi Edwin Bendyk, publicysta tygodnika „Polityka” i dyrektor Ośrodka badań nad Przyszłością Collegium Civitas udział zapowiedzieli przedstawiciele Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Katowic, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Warszawy, a także Ruchu Społecznego Obywatele Kultury.

W programie m.in:

* Miasto kultury, czy miasto kulturalne? O możliwości renesansu miast polskich dzięki kulturze, - Edwin Bendyk;
* Pakt dla Kultury i jego realizacja - raport z pola walki, Beata Chmiel, Obywatele Kultury;
* Droga do Bydgoskiego Paktu dla Kultury - Paweł Łysak;
* Łódź po Regionalnym Kongresie Kultury, Łukasz Biskupski;
* Lublin, jak wykorzystać kapitał starań o Europejską Stolicę Kultury - Koza Rafał Koziński;
* Prezentacja Centrum Działań Niekonwencjonalnych - Grzegorz Senderowicz, Tomasz Olesiński.

Spotkanie ma charakter otwarty, prezentacje wymienione w programie służą wprowadzeniu do wspólnej dyskusji wszystkich uczestników.

Wstęp wolny.
Prosimy o rejestrację: obserwatorium@nck.pl






Źródło:  http://www.obserwatoriumkultury.nck.pl

Aktualizacja:  2011-11-17 00:00:00