ZAMKI W RUINIE - ZASADY POSTĘPOWANIA KONSERWATORSKIEGO


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Jakie cechy zamków w ruinie decydować powinny o zasadach postępowania konserwatorskiego?

Jakie metody należy stosować w ochronie, konserwacji i zagospodarowaniu zamków w ruinie?

Czy dokument „Zasady ochrony ruin historycznych”, przyjęty wstępnie na konferencji w Ciechanowcu w 2009 roku wymaga korekt – jeśli tak, to jakich?  W jakim stopniu dokument ten był (jest) pomocny w codziennej pracy służb konserwatorskich?

Które zamki w ruinie służyć mogą jako przykłady „dobrych praktyk” w  ochronie i zagospodarowaniu?


Zamki w ruinie nie są skutecznie chronione.  Niedostosowanie zasad ochrony do specyfiki zabytkowych zasobów, przekształcenia własnościowe, przejęcie odpowiedzialności za ochronę przez nowych właścicieli i tendencje do utylitarnego wykorzystywania ruin zamków sprawiają, że ich autentyzm i wartości kulturowe są w coraz większym stopniu zagrożone.

W ostatnich latach odbyły się konferencje poświęcone tej problematyce, organizowane lub współorganizowane przez PKN ICOMOS (Janowiec 2005, Lublin 2006, Działdowo 2007, Gubin 2008, Ciechanowiec 2009, Kożuchów 2010). Zespół pracowników Wydziału Architektury PW i Wydziału Budownictwa i Architektury PL finalizuje projekt badawczy, którego temat jest zbieżny z tematem Konferencji. Dotychczasowe prace wymagają podsumowania.


Do udziału w Konferencji zapraszamy szczególnie członków PKN ICOMOS i innych organizacji pozarządowych, służb konserwatorskich, środowisk naukowych, lokalnych i regionalnych władz samorządowych, właścicieli zamków w ruinie. Specjalne zaproszenie kierujemy do uczestników poprzednich konferencji.






Źródło:  http://www.icomos-poland.org/index.php/pl/kalendarium/details/4-konferencja-naukowa-qzamki-w-ruinieq

Aktualizacja:  2012-06-26