Mity-Społeczeństwo-Władza organizowana w ramach IV Krakowskich Spotkań Młodych Politologów


MINIONA -

Kraków

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

prof. zw. dr hab. Michał Śliwa – honorowy patron konferencji,

Instytut Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

oraz Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

 

zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej: MITY-SPOŁECZEŃSTWO-WŁADZA organizowanej w ramach IV Krakowskich Spotkań Młodych Politologów. Konferencja odbędzie się w dniu 16 listopada 2011 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przy ul. Podchorążych 2 w Audytorium im. prof. Wincentego Danka.

Do udziału w IV KSMP zapraszamy doktorantów nauk o polityce oraz innych dyscyplin humanistycznych, którzy chcą zaprezentować wyniki badań prowadzonych w ramach przygotowywanych rozpraw doktorskich obejmujących tematykę konferencji.

Planujemy wydanie publikacji pokonferencyjnej. Informacje o terminie nadsyłania pełnych wersji artykułów i wymogi edytorskie przekazane zostaną uczestnikom drogą elektroniczną w terminie późniejszym.

 

Na Państwa zgłoszenia wraz z tytułem wystąpienia oraz abstraktem oczekujemy do 23 października 2011 r. Podana data jest ostatecznym terminem nadsyłania zgłoszeń. Informacje o przyjęciu referatu rozesłane zostaną  pocztą elektroniczną uczestnikom do dnia 30 października 2011 r., a szczegółowy program konferencji otrzymają ostatecznie do 06 listopada 2011 r. Prosimy o przygotowanie referatów o maksymalnej objętości 10 stron maszynopisu (1 strona = 1800 znaków). Przewidywany czas wystąpień to 15 minut.

 

Organizatorzy przewidują opłatę konferencyjną w wysokości 85 zł (cena z VAT) dla prelegentów spoza Uniwersytetu Pedagogicznego. Po przyjęciu zgłoszenia na konferencję prosimy o dokonanie wpłaty do dnia 08 listopada 2011 r. na konto UP nr 71 1240 4722 1111 0000 4852 4687 z dopiskiem „IV Spotkania Politologów”.

 

Opłata konferencyjna nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z udziału w konferencji. Faktury będą wystawiane na osobę lub instytucję, z której konta dokonano przelewu. Prosimy uczestników o wcześniejszą informację o potrzebie wystawienia faktury oraz – w przypadku, gdy ma ona zostać wystawiona na instytucję – o podanie NIP-u.

 

 Organizatorzy zapewniają uczestnikom obiady w czasie trwania konferencji.

 

Uprzejmie informujemy, że organizatorzy konferencji nie zapewniają noclegów dla prelegentów spoza Krakowa. W razie potrzeby możemy pomóc w dokonywaniu rezerwacji w jednym z Domów Studenckich Uniwersytetu Pedagogicznego.

 

Wszelkie pytania prosimy kierować pocztą elektroniczną na adres mailowy: ksmp4.krakow@gmail.com 

 

 

                                                  Z poważaniem

                                    Komitet Organizacyjny IV KSMP

 

 

 

Tematyka konferencji:

 

 

                                    MITY

Mity są głęboko zakorzenione w świadomości społecznej. Towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów, stanowiąc istotną część każdej ogólnoludzkiej wspólnoty. Wydaje się, że są naturalnym wytworem ludzkiej bytności. Nie znaczy to, że nie należy ich badać, zgłębiać tego jak powstają, jak funkcjonują, do czego prowadzą i jakie mają konsekwencje w naszym postrzeganiu świata. Gdy jedne ulegają zakwestionowaniu, inne powstają. Mity mogą pełnić rozmaite funkcje i służyć różnym interesom. Organizowana konferencja ma stanowić przyczynek do dyskusji na temat roli mitów we współczesnym świecie oraz w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem XX i początku XXI wieku. Jak mity funkcjonują w przestrzeni publicznej? Jak powstały? Jaki mają wpływ na politykę? Takie stawiamy pytania, o tym chcemy dyskutować.

 

SPOŁECZEŃSTWO

 Podstawowym polem badawczym reprezentantów wielu nauk humanistycznych i nie tylko, jest społeczeństwo. Potocznie określane jest ono jako zbiór jednostek, obywateli danego kraju. Problemy pojawiające się w społeczeństwie są kluczowymi kwestiami wpływającymi na politykę państwa. W miarę rozwoju cywilizacyjnego, politycy i instytucje państwowe muszą się zmagać z coraz to nowszymi problemami dotyczącymi całego społeczeństwa lub tylko jego części. Działania władz wielokrotnie decydują o tym, czy w radykalnym przypadku dojdzie do rozlewu krwi, czy też pokojowego przeprowadzenia reform. Intencją organizatorów jest zainicjowanie dyskusji nad ważkimi dla społeczeństwa kwestiami i problemami, które wywierały i wywierają duży wpływ na systemy polityczne. 

 

                                  WŁADZA

Władza jest jedną z najważniejszych płaszczyzn życia społecznego. W szczególności władza polityczna bywa współcześnie różnie definiowana. Wieloznaczność pojęcia daje możliwość szerokiego ujęcia zakresu rozważań nad tym tematem. Władza i polityka od zawsze przeplatały się ze sobą. Obecnie w politologii często podejmuje się problem globalizacji, światowej władzy oraz jak np. w Europie, delegowania uprawnień władczych przez państwa na podmioty międzynarodowe (Unia Europejska). Zakres kwestii związanych z władzą jest na tyle szeroki, że możliwości rozważań wydają się nieograniczone. Mamy nadzieję, że problematyka władzy zostanie podjęta nie tylko na poziomie teoretycznym, ale również na poziomie praktycznym i będzie nawiązywała do konkretnych przykładów z polskiej i międzynarodowej rzeczywistości.

 

 

 






Źródło:  http://www.polis.edu.pl

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00