Krytyka antysystemowa. Sztuka-Filozofia-Polityka.


MINIONA -

Poznań

Kryzys finansowy, który zdestabilizował sytuację gospodarczą i polityczną świata zachodniego, obnażył  słabości i  nieprawidłowości współczesnego systemu społecznego. Przede wszystkim unaocznił się problem braku prawnej i obywatelskiej kontroli nad globalnymi instytucjami finansowymi i politycznymi. Jednocześnie rozwiązania, jakie poczyniono, by ratować sytuację, w niewielkim stopniu naruszają dotychczasowe reguły i normy rządzące globalnym systemem gospodarczym i politycznym. Ostatnie pięć lat uwidoczniły z całą mocą szereg problemów społecznych, które, choć wcześniej ukryte, strukturyzują pole politycznego działania. W sytuacji kryzysu jednakże odblokowana została oddolna inicjatywa, starająca się przełamać hegemonię kulturową i ekonomiczną dominujących aktorów, dając tym samym sposobność do zapoczątkowania systemowej zmiany.

 

Bieżące wydarzenia zachęcają do zastanowienia się nad ponadhistorycznym aspektem dyskursu antysystemowego. Należałoby zatem podjąć kwestię kulturowych praktyk, których celem było i jest zakwestionowanie dominującego sposobu myślenia wewnątrz publicznego anturażu, jak i na jego obrzeżach. Przy możliwie najszerszym sposobie rozumienia pojęcia „system społeczny” przykłady podejścia krytycznego odnaleźć można w rozlicznych aspektach ludzkiej aktywności, od działań makrostrukturalnych, do prywatnych wyborów określonych stylów życia. W tak zarysowanym horyzoncie badawczym krytyka antysystemowa łączy w sobie kwestie polityczne, filozoficzne oraz artystyczne w kontekście działań, których celem jest chęć przełamania dominujących nurtów myślowych, ekonomicznych bądź estetycznych.

 

Do wzięcia udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli szeroko rozumianej humanistyki, a także prawa i ekonomii, którzy chcieliby podzielić się swymi przemyśleniami dotyczącymi wszelkiego rodzaju strategii oporu wobec istniejącego „porządku” społecznego. Interesuje nas podejście zarówno krytyczne, jak i pozytywne, ukazujące sposoby możliwego rozwiązywania problemów wewnątrz systemu lub\i na jego marginesach.

 

Proponowana tematyka badawcza:

 

-        polityki sprzeciwu, emancypacja społeczna, antyimperializm,

-        ekonomia polityczna wobec neoliberalizmu,

-        porządek społeczny a formy jego naruszania,

-        poprawność polityczna i próby jej przełamania,

-        terroryzm: przemoc jako środek aktywności społecznej,

-        aktualność działań antysystemowych: Ruch Oburzonych, antyACTA

-        prawica \ lewica: kto reprezentuje wykluczonych?,

-        dyskurs krytyczny w filozofii,

-        sztuka pozasytemowa, alternatywna,

-        dominacja estetyczna a innowacyjność dzieła sztuki,

-        system a antysystem języka,

-        polityka literatury,

-        partyzantka internetowa, cenzura oraz wolność słowa i obrazu w mediach.

 

 

 

 

Tematy referatów wraz z krótkimi abstraktami prosimy przesyłać na adres krytyka.antysystemowa@gmail.com do 30 kwietnia 2012 roku.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieprzyjęcia referatu, jeśli liczba zgłoszeń przekroczy ustalony limit.

Planowane jest wydanie tomu pokonferencyjnego.

 

 

 






Źródło:  http://www.kulturoznawstwo.amu.edu.pl

Aktualizacja:  2012-03-16 00:00:00