Media w Europie XXI wieku. Dyskursy medialne w latach 2004-2014


MINIONA -

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zakład Mediów i Komunikowania Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszają na I Ogólnopolską Konferencję „Media w Europie XXI wieku”, która odbędzie się w dniach 14–15 maja 2015 roku w Szczecinie.

Po pierwszej dekadzie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej proponujemy refleksję nad tradycją i nowoczesnością dyskursów medialnych. Oba te pojęcia wyznaczają brzegi funkcjonowania mediów. Z jednej strony bowiem, prasa, radio i telewizja nawiązywały do europejskich tradycji demokratycznego dziennikarstwa, z drugiej zaś – przechodziły
w ostatnich latach przemiany związane z nowoczesnymi technologiami i propagowały nowe idee. Idzie więc o to, by przeanalizować zarówno zmianę nurtów światopoglądowych, rozpiętych pomiędzy tradycją a modernizacją, jednocześnie poddając refleksji przemiany środków masowego komunikowania: od rewolucji komunikacji internetowej, po gwałtowny kryzys prasy drukowanej w Europie.

Szczegółowym założeniem konferencji jest przeanalizowanie zmian, jakie zaszły
w europejskich, w tym polskich środkach masowego przekazu podczas ostatniej dekady,
z uwzględnieniem społecznych, kulturowych oraz ekonomicznych konsekwencji transformacji ustrojowej w Unii Europejskiej. Jak przedstawiciele mediów odnosili się do najważniejszych wydarzeń związanych z akcesją do UE państw Europy Środkowo-Wschodniej? Jak otwarcie wewnątrzunijnych granic wpłynęło na kondycję europejskich mediów? Jak współczesne publikatory kształtują dzisiaj swoją ofertę medialną? Interesują nas w związku z tymi pytaniami takie wyzwania współczesności, jak nowe media, „śmierć prasy papierowej” czy szeroko pojmowana mobilność (informacji, obrazów, przedmiotów), wpływająca na oblicze komunikacji masowej czy politycznej na początku XXI wieku.

Zapraszamy do zgłaszania referatów w czterech kategoriach: „Prasa”, „Radio”, „Telewizja” oraz „Nowe media”. Konferencja będzie obejmowała obrady plenarne, warsztaty dla nauczycieli oraz dyskusje panelowe z udziałem dziennikarzy, redaktorów naczelnych mediów, polityków, jak też przedstawicieli organizacji pozarządowych.






Aktualizacja:  2015-02-13 12:58:02