Konferencja Naukowa „Nauka gospodarce, gospodarka nauce”


MINIONA -

Politechnika Warszawska Filia w Płocku
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Jednym z głównych czynników rozwojowych naszego kraju ma być poszerzenie korelacji pomiędzy nauką a gospodarką w celu bardziej racjonalnego wykorzystania osiągnięć nauki polskiej dla zwiększenia innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Jest to jeden z zasadniczych warunków rozwoju gospodarki naszego kraju i jednocześnie poprawy konkurencyjności firm, przedsiębiorstw i instytucji tak potrzebnych dla zapewnienia znaczącej pozycji gospodarczej Polski na arenie międzynarodowej a także dobrobytu obywateli naszego kraju. Problem ten jest aktualnie prezentowany zarówno przez najwyższe władze naszego państwa, ale także przez przedstawicieli różnych gremiów kompetentnie zajmujących się zagadnieniami prognozowania i projektowania rozwoju społeczno-gospodarczego z jednoczesnym wykorzystaniem możliwości i potrzeb naszej nauki i gospodarki.

W subregionie płockim a zwłaszcza w Mieście Płocku liczące się przedsiębiorstwa z PKN ORLEN na czele od kilkudziesięciu lat ściśle współpracują z instytucjami naukowymi, którymi są głównie szkoły wyższe. Takiej współpracy były poświęcone corocznie organizowane w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku konferencje naukowe. Proponowana konferencja pt. „Nauka gospodarce – gospodarka nauce” będzie szóstą z kolei konferencją o tej tematyce. W programie konferencji przygotowanej wspólnie z Izbą Gospodarczą Regionu Płockiego chcemy zaakcentować potrzeby zacieśnienia współpracy przedsiębiorstw i instytucji z organizacjami naukowymi zgodnie z licznymi postulatami w tej kwestii. Chcemy zwrócić także uwagę na projekty wykorzystania środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020 jako ważnego komponentu wsparcia idei i praktyki wzajemnych powiązań instytucji naukowych
z podmiotami gospodarczymi na rzecz wspólnego rozwoju. Przewidujemy, że Konferencja „Nauka gospodarce – gospodarka nauce” będzie stanowiła forum wymiany poglądów przedstawicieli szkół wyższych, podmiotów gospodarczych, organów samorządowych, organizacji pozarządowych i innych instytucji na temat ich wspólnych działań.



Obszary tematyczne konferencji:

  • Badania naukowe, wdrożenia i ekspertyzy jako czynnik rozwoju wzrostu innowacyjności i konkurencji przedsiębiorstw.
  • Wzajemne relacje szkół wyższych z otoczeniem społeczno-gospodarczym regionów ich lokalizacji.
  • Program Operacyjny Inteligentny Rozwój jako ważny komponent wsparcia dla uzyskania znaczących efektów rozwojowych nauki i gospodarki Polski i jej regionów.
  • Transfer wiedzy i innowacji z nauki do przemysłu.
  • Potrzeby przedsiębiorstw w projektowaniu działalności naukowej szkół wyższych.

Są to główne obszary tematyczne konferencji, ale organizatorzy przyjmą także inne propozycje wystąpień i publikacji związane z ideą konferencji.






Źródło:  http://www.konferencja2014.pw.plock.pl

Aktualizacja:  2014-01-31